Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Real může jako první klub v historii obhájit triumf v Lize mistrů, proti je Juventus

Real může jako první klub v historii obhájit triumf v Lize mistrů, proti je Juventus

Fotbalisté Realu Madrid se mohou stát prvním týmem, který obhájí triumf v moderní historii Ligy mistrů. V sobotním finále v Cardiffu se utkají s Juventusem Turín, který nejprestižnější klubovou soutěž naposledy vyhrál v roce 1996.

Od představení Champions League v roce 1992 ještě nikdo celkové vítězství neobhájil. V Poháru mistrů evropských zemí, který byl předchůdcem Ligy mistrů, naposledy dokázal zopakovat finálovou výhru AC Milán v letech 1989 a 1990.

„Máme extra motivaci díky tomu, že můžeme jako první tým v historii vyhrát Ligu mistrů dvakrát za sebou. Pro mě jako kapitána by to byl splněný sen a skoro bych pak už mohl v poklidu zemřít,“ řekl stoper Sergio Ramos, který už letos dovedl Real ke španělskému titulu.

Juventus bude opět spoléhat na pevnou defenzivu v čele s nestárnoucím brankářem Gianluigim Buffonem. Italský tým dostal v šesti zápasech vyřazovací fáze jediný gól od Monaka, v celém ročníku Ligy mistrů inkasoval pouze třikrát.

„Všichni mluví o obraně Juventusu, ale do finále se nedostanete jen díky defenzivě. My máme své zbraně, v sezoně jsme dali gól v každém utkání a to nám dodává sebevědomí,“ prohlásil chorvatský záložník Luka Modrič. Hráči Realu skórovali v rekordních 64 soutěžních duelech v řadě.

Juventus, který v tomto ročníku vyhrál italskou ligu i domácí pohár, předloni podlehl ve finále Ligy mistrů Barceloně 1:3 a utrpěl už šestou finálovou porážku, což je negativní rekord soutěže. Turínský celek získal trofej v letech 1985 a 1996. Naopak Real uspěl v 11 ze 14 finále.

„Když jsem do klubu přišel, cítil jsem ve vzduchu negativitu, jak lidé mluví o všech těch prohraných finále. Ale já nevidím šest porážek, vidím osm postupů do finále, to je velký úspěch. Letos ale chceme zvítězit,“ uvedl trenér Juventusu Massimiliano Allegri.

„Z porážky od Barcelony jsme se poučili. Tenkrát jsme byli moc nervózní a inkasovali už v první půli. Nechceme udělat stejnou chybu dvakrát. Od té doby jsme se zlepšili, ale čelíme opět výbornému soupeři. Když si myslíte, že máte zápas pod kontrolou, tak vás udeří do zad,“ řekl obránce Giorgio Chiellini.

Trenér Realu Zinédine Zidane bere sobotní utkání ještě prestižněji, protože v Juventusu pět let působil. V roce 1998 musel ve finále Ligy mistrů strávit porážku 0:1 právě od madridského soupeře. „Bude to výjimečný zápas, na Juventus mám krásné vzpomínky. Myslím, že nejde říct, že oni lépe brání a my máme lepší útok. Mezi soupeři není velký rozdíl, proto jsou ve finále. Bude to 50 na 50,“ konstatoval francouzský kouč.

Finále Ligy mistrů se bude hrát pod zataženou střechou stadionu Millennium od 20:45. Hlavním rozhodčím bude Němec Felix Brych.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1