Rekord v Lize mistrů: Smutný vítěz, spokojený poražený

Adam Kotrbatý

23. 11. 2016 • 13:44

Ve fotbalové Lize mistrů už fanoušci zažili leccos. Takovou kanonádu, jakou sledovalo více než 55 000 diváků včera večer v Dortmundu, ale ještě ne. V zápase domácí Borussie s Legií Varšava padlo hned 12 gólů. Nejvíce v historii soutěže. Na straně vítězů ale nebyla jen radost.

Už po půlhodině všichni na stadionu pochopili, že tohle nebude obyčejný zápas, z nějž si favorit odnese tři body a outsider výprask.

„Hráči nabrali ohromné zkušenosti. Hráli jsme s Dortmundem jako rovný s rovným. Odvážně. Proč také ne?“ pravil po závěrečném hvizdu trenér Legie Jacek Magiera.

Utkání bavilo, Legia se navzdory hrozbě výprasku nezatáhla. Už účast v základní skupině je pro ni vítězstvím. Postup do osmifinále vypadá nereálně. Vždyť jediný bod získala po heroickém výkonu na prázdném varšavském stadionu proti Realu Madrid, jenž ale zdaleka nehrál naplno.

Reusův perfektní návrat

Po 32 minutách svítil na ukazateli skóre výsledek 5:2 pro domácí. Publikum bouřilo. Atraktivní fotbal dělal své. A radoval se i záložník Marco Reus.

Od května nehrál. Normálně by byl oporou týmu i německé reprezentace. Takhle v létě zraněný sledoval, jak Němci na Euru válí bez něj. Teď mohl konečně zase předvést, co dokáže.

Byl to právě Reus, kdo dával pátý gól Borussie. Sedm minut po přestávce přidal druhý. V nastavení pak završil hattrick. „Takhle nějak si člověk představuje perfektní návrat. Cítím se skvěle, ale snadné to nebylo,“ glosoval svůj podíl na výsledku 8:4 dortmundský kapitán.

Čtete dobře. Dvanáct gólů v utkání Ligy mistrů je něco nevídaného. Stejně tak, že týmu nestačí čtyři vstřelené branky na výhru. To se stalo jen jednou.

Možná právě proto panovala na obou stranách spokojenost. „Dortmund je jeden z nejlepších týmů na světě, takže dát mu čtyři góly něco znamená,“ podotkl útočník Aleksandar Prijovic, jenž vstřelil dva góly.

Rozpolcený kouč

„Bylo to skvělé! Nikdy jsem takový zápas nezažil, takže vůbec nevím, jak ho zhodnotit. Sice jsme jasně vyhráli, ale nevím, co k tomu říct,“ zářil udivený kouč domácích Tomas Tuchel.

Přes všeobecnou euforii byste ale mezi hráči Dortmundu našli i jednoho, který překonaného rekordu radost neměl. Brankář Roman Weidenfeller.

Býval kapitánem zvyklým chytat každý týden jeden dva zápasy. Pod Tuchelem ale nehraje, jak byl zvyklý. Starty sbírá nahodile, když je potřeba zaskočit za současnou jedničku Romana Bürkiho.

Teď při jeho zranění takovou příležitost dostal. „Romana je mi asi nejvíc líto. Udělali jsme několik katastrofálních chyb. Musím na ně tým upozornit. Žádný gólman na světě by těm brankám nezabránil. Každý si dokáže představit, jak se asi cítí,“ litoval Weidenfellera trenér.

Mimochodem, zatímco jeho tým spolu s Legií překonal rekord Ligy mistrů, absolutní maximum stále zůstává platné. Předchůdce milionářské soutěže, PMEZ, v roce 1969 viděl utkání, v němž Feynoord Rotterdam porazil KR Rejkjavík 12:2.

SDÍLET