Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reportérka Vymětalíková: Jak Jandače zvala na kafe a proč ji Záruba nesnášel

Reportérka Vymětalíková: Jak Jandače zvala na kafe a proč ji Záruba nesnášel

Ve čtyřech letech se naučila nazpaměť sestavu hokojevého týmu a jako gymnazistka jezdila fandit na hokejové zápasy do Prahy a Kladna. „Jedno z těch jmen, které jsem si opakovala, byl Pavel Richter,“ vzpomíná Darina Vymětalíková (37). Dnes s ním má v České televizi pořad Hokej, den poté. Její sen to nebyl a reportérkou se stát nechtěla, teď už ji ale dělá 18 let. V obsáhlém rozhovoru se rozpovídala mimo jiné i o tom, jak vychází s Josefem Jandačem, kterého trapasu nejvíce lituje či jaké vztahy jsou mezi novináři.

Na vysoké škole ji zaškatulkovali jako sporťačku. Bránila se. Do chvíle, než začala navštěvovat semináře Roberta Záruby. „Hrozně mě nesnášel. Byla jsem chytrá jak rádio,“ přiznává.

Podobné pocity Darina Vymětalíková občas vzbuzuje, když stojí před kamerou s mikrofonem, nebo v příspěvcích na Twitteru. Někomu může přijít ujetá, ale výrazná je. Svojí práci se věnuje se stejným zápalem jako její televizní guru. Popularitou se mu možná už vyrovná.

V 90. letech, kdy jste se chystala na dráhu novinářky, se ženy sportovní žurnalistice téměř nevěnovaly, v televizi už vůbec ne. Jak jste se k tomu vlastně dostala?

„Novinařina byla logickým vyústěním toho, co jsem dělala už jako náctiletá nebo když jsem psala do regionálního vydání novin. Ale myslela jsem, že budu spíš politická komentátorka. Pomohla však náhoda. Robert Záruba na fakultě sociálních věcí vyučoval cosi s názvem televizní žurnalistika. Učí to dodnes. Spoustu lidí – Tomáš Jílek, Jirka Hölzel, Ondra Zamazal, devadesát devět procent redaktorské skvadry vyšla z jeho seminářů. On měl v prvním ročníku jako jediný věci z praxe. Dával příklady ze sportu a z hokeje. A zjistil, že mě sport zajímá. Ale hrozně mě nesnášel.“

Pročpak?

„Že jsem byla chytrá jak rádio. Vyrušovala jsem, to mi asi zůstalo.“

A to Záruba nemá rád, že?

„Přesně. Taky miluje statistiky, lidi boduje. A já měla nejmíň bodů. Na konci řekl, že dva lidi vezme do televize a zbylé doporučí jinam. Říkala jsem si, že mě doporučí někam do soukromého rádia nebo třeba ne, když jsem úplně na konci a mám tu černou tečku za chování. Nijak jsem to nehrotila. A najednou mi v květnu 2000 řekl, že by mě využil v září při olympiádě v Sydney. Docela jsem koukala, protože mi celou dobu dával strašnou sodu.“

Pokročování rozhovoru najdete na iSport.cz

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1