Rozkryla ruskou dopingovou chiméru. Teď běžkyně Štěpanovová dostala cenu

Info.cz

12. 11. 2016 • 14:03

Německá organizace Pomoc obětem dopingu ocenila její „statečnost a jasný postoj“.

Nehleděla na rizika a odstartovala jeden z největších skandálů ve sportovní historii. Julia Štěpanovová, ruská běžkyně na 800 metrů, podala spolu s manželem svědectví o nekalých dopingových praktikách v zemi. Tedy o tom, že státem řízený systematický doping zasahuje do celé řady disciplín.

Hrdinství, které není zadarmo 

Od rozpoutání skandálu v roce 2014, který vyvrcholil neúčastí ruských atletů na olympiádě v Riu de Janeiro, se Štěpanovová a její manžel z obav o bezpečnost skrývají na neznámém místě v USA.

V minulosti čelili hackerským útokům a dostali ochranu pro korunní svědky. Vyšetřovatelé je varovali, aby byli mimořádně obezřetní, a manželé sami připravovali své přátele na možnost, že se dostanou do potíží. „Pokud se nám něco přihodí, měli by vědět, že to nebyla nehoda,“ uvedla kdysi Štěpanovová.

Organizace Pomoc obětem dopingu uděluje cenu od roku 2000 každé dva roky politikům, vědcům nebo sportovcům, kteří se zasloužili o čistý sport. Letos je poprvé spojena s finanční odměnou 10.000 eur. Německá organizace byla v roce 1999 založena na podporu bývalých sportovců, kteří se stali obětí systematického dopingu v někdejší NDR.

 

 

SDÍLET