Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rozkryla ruskou dopingovou chiméru. Teď běžkyně Štěpanovová dostala cenu

Rozkryla ruskou dopingovou chiméru. Teď běžkyně Štěpanovová dostala cenu

Německá organizace Pomoc obětem dopingu ocenila její „statečnost a jasný postoj“.

Nehleděla na rizika a odstartovala jeden z největších skandálů ve sportovní historii. Julia Štěpanovová, ruská běžkyně na 800 metrů, podala spolu s manželem svědectví o nekalých dopingových praktikách v zemi. Tedy o tom, že státem řízený systematický doping zasahuje do celé řady disciplín.

Hrdinství, které není zadarmo 

Od rozpoutání skandálu v roce 2014, který vyvrcholil neúčastí ruských atletů na olympiádě v Riu de Janeiro, se Štěpanovová a její manžel z obav o bezpečnost skrývají na neznámém místě v USA.

V minulosti čelili hackerským útokům a dostali ochranu pro korunní svědky. Vyšetřovatelé je varovali, aby byli mimořádně obezřetní, a manželé sami připravovali své přátele na možnost, že se dostanou do potíží. „Pokud se nám něco přihodí, měli by vědět, že to nebyla nehoda,“ uvedla kdysi Štěpanovová.

Organizace Pomoc obětem dopingu uděluje cenu od roku 2000 každé dva roky politikům, vědcům nebo sportovcům, kteří se zasloužili o čistý sport. Letos je poprvé spojena s finanční odměnou 10.000 eur. Německá organizace byla v roce 1999 založena na podporu bývalých sportovců, kteří se stali obětí systematického dopingu v někdejší NDR.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1