Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Růžička: Cílem je desítka, máme na čem pracovat. Co dalšího čeká Chomutovské hokejisty?

Růžička: Cílem je desítka, máme na čem pracovat. Co dalšího čeká Chomutovské hokejisty?

Chomutovští hokejisté se po suché přípravě přesunuli na led, kde šéfuje Vladimír Růžička starší spolu se svými kolegy Petrem Martínkem a Janem Šťastným. Hlavní kouč a zároveň sportovní manažer v jedné osobě se musel vypořádat s odchodem lídra týmu Michala Vondrky. I přes další změny v mužstvu vyhlíží boje o první desítku, která zaručuje účast ve vyřazovacích bojích.

V minulém ročníku na ni Severočeši těsně nedosáhli, zároveň ale neměli starosti se záchranou mezi elitou. „Naším cílem je desítka. Minule jsme to nesplnili, takže rozhodně máme na čem pracovat,“ prohlásil pětapadesátiletý trenér Růžička.

Po odchodu Vondrky, který se v létě přesunul z Chomutova do Mladé Boleslavi, začala týmu nová kapitola. Jeho góly a nápady na ledě, ale i přínos v kabině budou Pirátům scházet. „Michal tady hrál tři sezony velice slušně, byl to skvělý kluk do kabiny, tahoun týmu. A my se s jeho odchodem snažili popasovat. Doplnili jsme tým, jak to šlo,“ ujistil Růžička.

„Uvidíme, jak se hráči ukážou. Michalovu roli kapitána převezme jako jeden z dalších lídrů Marek Tomica,“ líčí Růžička.

K dispozici má už v těchto dnech kádr v prakticky definitivní podobě. „Potřebujeme zapracovat hráče do systému, který chceme hrát,“ podotkl Růžička s tím, že chce jako obvykle hodně pracovat i s mladými hráči.

„Máme připravené i nějaké varianty s juniory; pokud na tom budou dobře, tak bychom je zapojili do tréninku, pak třeba i do zápasů, ale to je všechno otevřené. Ti mladí hráči na to především musí mít,“ zdůraznil olympijský vítěz z Nagana.

Čeká také, jak se bude vyvíjet situace s talentovaným forvardem Jakubem Laukem. Osmnáctiletého hráče si během letošního draftu vybral na 77. pozici Boston. „Tento týden nám má agent říci, zda tady bude hrát, nebo ne. Uvidíme, čekáme na postoj Bostonu, jak se k tomu vyjádří.“

Poslední zápas sehrál Chomutov ve skupině o umístění již 23. března. „Měli jsme tři měsíce od posledního zápasu volno. Někteří hráči trénovali s naším kondičním trenérem a zbytek si dělal, co chtěl,“ přiblížil kouč, jenž dovedl reprezentaci v letech 2005 a 2010 k titulu mistrů světa.

Jeho svěřenci ale zjevně nezaháleli, jak prokázaly testy. „Je to pro kontrolu, aby hráči něco dělali a úplně se na to nevykašlali, ale testy dopadly dobře. Do začátku extraligy je ještě hodně času na trénink a výsledky vypadaly ještě o něco lépe než loni,“ porovnal Růžička.

Společná příprava začala v neděli. "Následovat budou tréninky na ledě i na suchu s kondičním trenérem. A k tomu máme naplánované přípravné zápasy," přibližuje Růžička starší.

V přípravě čeká Severočechy sedm přípravných duelů, což je o pět méně než v minulém roce. „Nevím, jestli je dobré mít dvanáct přípravných zápasů. Vím, v jakém složení bude mužstvo hrát. Když je více zápasů, bojím se, aby se hráči nezranili. Těch sedm osm zápasů nám v přípravě na rozehrání postačí,“ domnívá se Růžička.

Mimo Litvínova a Liberce vyzvou Chomutovští zahraniční soupeře z Ruska nebo Kazachstánu. „Myslím, že mezinárodní zápasy bez ohledu na soupeře jsou něco jiného, než když se hraje s českými soupeři, které pak potkáváte v soutěži. Proto volíme tuhle cestu,“ vysvětlil Růžička.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232