Články odjinud

S kým se Češi utkají ve čtvrtfinále? Ve hře zůstává Kanada i USA

S kým se Češi utkají ve čtvrtfinále? Ve hře zůstává Kanada i USA

Na hokejovém mistrovství světa v Dánsku se dnes rozhodne o zbylých čtvrtfinalistech a poslední zápasy základních skupin určí také soupeře českého týmu. Ten už před pondělní večerní výhrou 4:3 nad Rakouskem věděl, že v kodaňské skupině A skončí na třetím místě a bude čekat, kdo obsadí druhou příčku v Herningu. Jejich potenciální soupeř ale stále může vzejít hned ze čtveřice USA, Finsko, Dánsko a Kanada.

Podle reglementu turnaje se národní tým bude stěhovat ve středu, ale je možné, že bude ještě den před čtvrtfinále trénovat v Kodani. „V úterý máme den volna a přemýšlíme, že bude pro hráče úplně volný. Ve středu je možné, že budeme trénovat ještě tady, aby se pak maséři v klidu přesunuli. Na druhou stranu je to 300 kilometrů a přemýšlíme, jestli není lepší přejet a zatrénovat si tam, aby se tam únava vyjezdila,“ prohlásil asistent trenéra Jaroslav Špaček.Domácí Dánové si do rozpisu play off šampionátu nevtělili žádnou výjimku na setrvání v Herningu či stěhování do Kodaně, která by vstoupila v platnost podle jejich umístění ve skupině. Jisté ale je, že by v případě postupu hráli čtvrtfinále ve večerním čase od 20:15 a semifinále od 15:15.

Od zavedení dvou skupin po osmi účastnících od roku 2012 se budou čeští hokejisté před čtvrtfinále stěhovat poprvé. Loni v Paříži sice skončili v základní skupině také třetí, ale v druhém dějišti Kolíně nad Rýnem zůstali ze čtvrté pozice domácí Němci, za kterými se vydal jejich sok Kanada a Jandačův tým hrál s Ruskem ve francouzské metropoli.V roce 2012 ze třetího místa a o rok později 2013 dokonce ze čtvrté pozice zůstali Češi ve Stockholmu, který spolupořádal šampionát s Helsinkami, protože tehdy se hrálo čtvrtfinále mezi soupeři ze stejné skupiny. Před šesti lety se čeští hráči přesouvali až po úspěšném boji s domácími Švédy a nakonec ve finské metropoli získali bronz, dosud poslední medailový úspěch.

V roce 2014 se v Bělorusku hrály obě skupiny v Minsku, o rok později zůstali Češi jako pořadatel v Praze a v roce 2016 zůstali v Moskvě, protože ovládli základní skupinu. Naposledy se tak před startem play off stěhovali v roce 2010, kdy po tehdy ještě po osmifinálové skupině přejeli z Mannheimu do Kolína nad Rýnem, kde dokráčeli ke zlatu.

Více o MS v hokeji 2018 čtěte na webu iSport.cz.