Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sázky na MS v Rusku dosáhly rekordních 2 miliard. Sázkaři nejvíc věří Brazílii

Sázky na MS v Rusku dosáhly rekordních 2 miliard. Sázkaři nejvíc věří Brazílii

Sázky na fotbalové MS v Rusku u tuzemských sázkových kanceláří už po osmifinálových zápasech dosáhly zhruba dvě miliardy korun. O 100 milionů tak překonaly rekord z Eura 2016. Bookmakeři i sázkaři stále nejvíce věří Brazílii (3,9:1), následují Francie (5,2:1) a Anglie (5,5:1). Největším outsiderem je Švédsko (30:1). Tři sázkaři zatím vyhráli přes milion korun. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří, které dnes ČTK oslovila.

„Aktuálně máme náběry 850 milionů korun. Do konce zbývá osm zápasů, vypadá to, že plánovaná miliarda skutečně padne. Zvlášť, když čtvrtfinálové zápasy mají své favority, protože se do poslední osmičky dostali outsideři jako Rusko nebo Švédsko. Nehrozí tak, že by na vyrovnané dvojice klienti sázeli mnohem opatrněji,“ uvedl mluvčí Tipsportu Jiří Hadrava.

I díky tomu, že se do čtvrtfinále dostaly překvapivé týmy, to podle něj vypadá, že šampionát bude pro Tipsport úspěšný. „Překvapivých výsledků bylo přece jen hodně,“ podotkl Hadrava. Největším překvapením turnaje byla zřejmě prohra úřadujících šampionů z Německa s Jižní Koreou (0:2) a s tím spojené vyřazení Německa ještě před začátkem vyřazovacích bojů. Nečekalo se ani vyřazení Španělska domácím Ruskem (1:2 po penaltách).

Také Fortuna zatím přijala sázky za 850 milionů korun. „V souladu s očekáváním se tak už nyní stalo mistrovství světa rekordní událostí v historii Fortuny. Konečné vklady se budou pohybovat za hranicí jedné miliardy korun,“ doplnil mluvčí společnosti Petr Šrain. Celkový triumf Brazílie podle něj tipuje 45 procent sázkařů.

U Fortuny přibyla další téměř milionová výhra. Sázkař věřil úternímu vítězství Švédska se Švýcarskem (1:0). Vsadil 400.000 korun a při kurzu 3,3:1 vyhrál 920 tisíc čistého. Nejvyšší výhra 1,17 milionu korun patří sázkaři, který vsadil 180.000 korun na výhru Mexika nad Německem (1:0). Další sázkař správně věřil remíze Argentiny s Islandem v kurzu 5,1:1. Vsadil 250.000 korun a vyhrál 1,03 milionu. Další milionová výhra patří klientovi, který vsadil 560.000 korun na výhru Polska nad Japonskem (1:0) v posledním zápase základní skupiny. Vyhrál 1,01 milionu čistého. Naopak v Tipsportu jeden sázkař milion korun prohrál. Nesprávně věřil ve vítězství Německa nad Jižní Koreou (0:2).

Sázky u Chance dosáhly 170 milionů korun. „Úplně nejsázenějším zápasem je duel Dánsko - Chorvatsko (1:2 po penaltách) s 9,2 milionu korun,“ dodala mluvčí Chance Markéta Světlíková.

Tipsport, Fortuna a Chance přijaly dohromady sázky za 1,87 miliardy korun. Podíl těchto firem na trhu kurzových sázek loni podle odhadů činil 92 procent. Ostatní společnosti absolutní hodnotu většinou nezveřejňují, dá se však předpokládat, že celkové sázky dosáhly zhruba dvou miliard korun. Sázkové kanceláře odhadují celkové sázky 2,4 miliardy korun. Tím by byl dosavadní rekord z Eura 2016 ve Francii překonán o 500 milionů korun.

Čtvrtfinále se hraje v pátek a sobotu. Bookmakeři nejvíce věří postupu Anglie proti Švédsku (1,39:1). I v dalších soubojích vidí favority poměrně jasně. Francie by měla vyřadit Uruguay (1,46:1), Chorvatsko domácí Rusy (1,56:1) a Brazílie by si měla poradit s Belgií (1,59:1).

Jasným favoritem na korunu krále střelců je podle bookmakerů stále Angličan Harry Kane (1,25:1), který zatím vstřelil šest gólů. Následují Belgičan Romelu Lukaku (12:1), Francouz Kylian Mbappé (15:1) a Brazilec Neymar (22:1).

Semifinále je na programu příští úterý a středu. Finále se hraje v neděli 15. července od 17:00 v moskevských Lužnikách. O den dříve se od 16:00 v Petrohradě utkají poražení semifinalisté v souboji o třetí místo.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1