Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebastian Korda kráčí ve šlépějích svého otce. Nadějný tenisový talent zakusil pařížskou antuku

Sebastian Korda kráčí ve šlépějích svého otce. Nadějný tenisový talent zakusil pařížskou antuku

Čtvrt století po účasti Petra Kordy ve finále French Open se na pařížské antuce představil jeho syn. Sebastian Korda, který otce vizáží nezapře, patří v šestnácti letech k americkým talentům.

Nadějný mladík dobře ví, co se před 25 lety na Rolanda Garros událo. „Jo, táta tady hrál finále 1992,“ řekl bez dlouhého přemýšlení. Petr Korda je posledním českým finalistou dvouhry mužů v Paříži; tehdy prohrál s Američanem Jimem Courierem.

Letos Na French Open Petr Korda není. Se Sebastianem ale každý den mluví. „Říkal, že mám chodit na tenis a do hotelu. To je všechno, co tady můžu dělat. Uvidíme, až budu mít volno, co s trenérem uděláme,“ řekl Sebastian Korda.

Jednu otázku dostává často. Jako u každého potomka slavných rodičů je dotaz o tom, jak se mu žije se jménem Korda. Je to přítěž? „Ne, miluju být Korda. Tak to budu mít vždycky. My jsme si v rodině strašně blízko, pomáháme si,“ usmál se Sebastian, jehož dvě starší sestry Nelly a Jessica hrají úspěšně golf na nejvyšším okruhu LPGA. Všichni tři se narodili v USA, žijí s rodiči na Floridě a reprezentují Američany.

Po vítězi Australian Open a bývalém druhém hráči světa zdědil Sebastian dostatek tenisových genů. Je šikovný a byl zařazen do výběru talentů Americké tenisové asociace (USTA), loni hrál premiérově mezi juniory na US Open a na antuce si věří.

„U nás máme zelenou, ta je trošku rychlejší, ale červená je bezva. Je to můj nejlepší surface (povrch),“ řekl Sebastian Korda česky s americkým přízvukem, přesně jako třeba Ivan Lendl. „Dlouho jsme bydleli tak, že jsme šest měsíců strávili v Česku a šest v USA, a vždycky jsem si na ní s tátou pinknul,“ vysvětlil mladý Korda.

V soutěži juniorů to dokazuje a už vyřadil dva soupeře. V tom prvním ho sledovali Lendl, který je mentorem amerického programu talentů, a Jan Kodeš.

Petr Korda drtil soupeře levačkou, jeho syn hraje pravou rukou. A jak by dopadl zápas Korda starší versus Korda mladší? „S tátou trénuju každý den, když jsem doma, ale na body nehrajeme. Tělo mu to asi nedovolí,“ řekl Sebastian.

Letos hraje turnaje v Evropě vůbec poprvé. „V Paříži jsem předtím byl jen na letišti,“ řekl. Před French Open startoval v Rakousku a Itálii. „Pak jsem týden trénoval v Barceloně,“ řekl Sebastian Korda. Z Paříže pojede do Česka navštívit prarodiče. „Nebyl jsem v Česku asi čtyři roky. Budu si tam užívat dva týdny,“ těšil se.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1