Sebevědomá a vlastenečtější? Skladatel Bok představil novou verzi hymny o dvou slokách, poslechněte si ji | info.cz

Články odjinud

Sebevědomá a vlastenečtější? Skladatel Bok představil novou verzi hymny o dvou slokách, poslechněte si ji

Sebevědomá a vlastenečtější? Skladatel Bok představil novou verzi hymny o dvou slokách, poslechněte si ji
 

Nová nahrávka české národní hymny zazněla v budově Českého rozhlasu i v jeho vysílání. Iniciátoři nového pojetí skladby věří, že bude sebevědomější, vlastenečtější a mohla by mít i dvě sloky, jako tomu bývalo dříve. Autorem nových variant je hudební skladatel Miloš Bok. Nové verze propaguje Český olympijský výbor, který skrze ně chce dodat na významu okamžikům, kdy jsou čeští sportovci na stupních vítězů.

Bokovy návrhy jsou pompéznější a majestátnější, než jsou lidé dnes zvyklí. Skladatel novinářům řekl, že taková je jeho nátura a jeho vklad do diskuse o možné podobě hymny.

Máme se stále všemu vysmívat, máme být malým národem, nebo se chceme trochu rozvzpomenout, kým jsme? naznačil řečnickou otázku a to, kudy by se debata o nové hymně mohla ubírat.

Nové nahrávky hymny si poslechněte ZDE >>>

„Jsme sportovci, bojujeme pro to, abychom byli nejlepší na světě, okamžik na stupních vítězů je veliký okamžik,“ řekl k tomu, zda nové varianty slavné české písně nejsou příliš pompézní, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Čtyři verze hymny nahrál loni v prosinci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, ve zpívaných variantách vystupují Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem.

Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu dnes uvedl, že armáda je možná po sportovcích druhým nejčastějším „uživatelem“ hymny a že mnohé státy své hymny také v dějinách mění.

Nové varianty hymny si budou moci poslechnout lidé na výstavě Doteky státnosti, která začne ke 100. výročí založení Československa, k němuž směřuje i debata o hymně, v květnu na Pražském hradě.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie