Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf olympijského výboru navštíví po hrách KLDR. Teď je to na politicích, sport nemůže vytvořit mír, tvrdí

Šéf olympijského výboru navštíví po hrách KLDR. Teď je to na politicích, sport nemůže vytvořit mír, tvrdí

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach navštíví po skončení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu také Severní Koreu. Bach to dnes řekl agentuře Reuters s tím, že přesné datum ještě není stanoveno. 

Bachova návštěva je součástí tripartitní smlouvy mezi MOV, KLDR a Korejskou republikou. Zúčastněné strany se 20. ledna v Lausanne dohodly na detailech účasti severokorejských sportovců na olympijských hrách v Jižní Koreji, s níž je komunistická KLDR od konfliktu v 50. letech minulého století technicky stále ve válečném stavu.

„Všechny strany toto pozvání do Severní Koreje přivítaly. Nyní jednáme o vhodném termínu, abychom pokračovali v dialogu o sportovních tématech. Uvidíme, kdy k tomu dojde," řekl Bach.

Sportovci z obou zemí Korejského poloostrova při slavnostním zahájení ZOH v Pchjongčchangu poprvé po dvanácti letech nastoupili společně na plochu. Byl také vytvořen společný ženský hokejový tým.

Jihokorejský prezident Mun Če-in hostil při zahajovacím ceremoniálu delegaci vysokých představitelů KLDR včetně sestry severokorejského vůdce Kim Čong-una. Kim Jo-čong poté při jednání v Soulu pozvala jihokorejského prezidenta na návštěvu své země, což by mohlo znamenat první setkání vůdců obou Korejí po více než dekádě.

 

„Nyní to musejí převzít politici," uvedl Bach. „Sport nemůže vytvořit mír. Nemůžeme vést jejich politická jednání. My jsme vyslali signál, že dialog může mít pozitivní výsledek. Nyní je na politicích, aby využili této příležitosti," dodal německý funkcionář.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1