Skokan Mazoch se proslavil, když se skoro zabil. Za mytí podlah dostával víc než v reprezentaci

Jan Barák

06. 06. 2017 • 11:47

Seděl na zahrádce před Nadací Jedličkova ústavu na pražském Vyšehradě, kde nyní pracuje, mhouřil oči před ostrým sluncem. Na tváři úsměv, v ruce cigareta, ze které občas zamyšleně potáhl. Možná spíš slastně, prostě jarní pohodička. A pohoda a pozitivní rozpoložení Jana Mazocha, bývalého českého reprezentanta ve skoku na lyžích, neopustila ani v následující hodině. A to jsme v rámci rozhovoru pro Superlife řešili těžký pád, který mu ukončil nejen kariéru, ale málem i život, rozvod a mytí podlah ve skladu na elektrosoučástky.

Na Youtube je videí Mazochova pádu z roku 2007 z polského Zakopaného spousta, každé má vysoko přes 100 tisíc zhlédnutí. Rozjezd, pak ve vzduchu díky silnému poryvu větru ztráta stability a brutální dopad na zmrzlý sníh. K bezvládnému tělu se sbíhají záchranáři. „Dýchá, nedýchá? Žije vůbec?“ Myšlenky měli diváci přímo u můstku i u televizí různé.

Mazoch naštěstí přežil. Tehdy 22letý závodník utrpěl vážný otřes mozku, byl několik dní v umělém spánku. A z pádu, který ho proslavil, si nic nepamatuje. „Je to trošku smutné, skákal jsem od svých šesti let a lidé o mně vědí jen díky tomu, že jsem si rozbil hubu,“ vykládal upřímně vnuk legendárního skokana Jiřího Rašky, držitele zlaté olympijské medaile z roku 1968. Po půlroční rekonvalescenci se rodák z Frenštátu pod Radhoštěm zkusil ke skoku vrátit, ale mělo to jepičí život, kdykoliv na můstku fouklo, dostal strach.

Dnes jsem ten pád zase viděl na Youtube, deset let z té hrůzy nic neubralo. Uvědomujete si, že jste tu teď se mnou nemusel být?

„Máte pravdu, mohl jsem umřít, zachránila mě helma a doktoři. Poprvé jsem ten pád viděl měsíc po něm ve Střešovické nemocnici, napadlo mě jen, že to byla slušná pecka. Celý ten pobyt v Polsku mám kompletně vymazaný, nepamatuji si nic, paměť i mozek byly hodně poškozené. Dodnes mívám bolesti hlavy a brní mě pravá část těla, ruka a noha nejvíce. Jizvy na mozku taky zůstanou asi navždy, ale nestěžuju si.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

SDÍLET