Smíšené štafetě biatlonistů úvod sezony nevyšel. Tlačí se na ně dravé mládí

ČTK, Michaela Kratochvílová

27. 11. 2016 • 19:07

Hned první střelecká položka znamenala pro českou smíšenou biatlonovou štafetu dost možná ztrátu premiérového umístění na bedně. Veronika Vítková se kvůli trestnému kolu po střelbě vleže propadla až na poslední místo, její týmoví parťáci dotahovali ze všech sil, ale na lepší než sedmé místo to nestačilo. Biatlonistkám přitom šlape na záda talentovaná Markéta Davidová.

Rychlý začátek byl v případě Veroniky Vítkové předzvěstí stejně rychlého pádu. Stačila první položka vleže, kde česká závodnice zaváhala a musela zamířit na trestné kolo. Na trať se vrátila na předposlední příčce. Sice pak na svém úseku zabrala a předávala o deset míst lépe, skluz zpočátku závodu se ale mazal těžko.

„Nová sezona nezačala hnedka v první položce optimisticky. Verča vytáhla rány nahoru. Trestné kolo nás stálo umístění možná i na bedně. Verča pak po první položce odjela už slušný závod, Gábina na ni navázala a kluci odvedli perfektní závod na střelnici,“ řekl v České televizi trenér žen Zdeněk Vítek.

Gabriela Koukalová, která se v uplynulé sezoně radovala z celkového vítězství v sérii závodů, musela třikrát dobíjet na stojce, což stálo družstvo biatlonistů další cenné vteřiny. Nakonec předávala na sedmém místě.

Dařilo se Michalu Šlesingrovi na třetím úseku, který zastřílel čistě a vytáhl tým na páté místo se ztrátou dvaceti vteřin na Italy a Francouze na třetí pozici. Ondřej Moravec také zastřílel bez chyby, na trati byl ale pomalejší než soupeři a ve fotofiniši prohrál boj o šesté místo se štafetou Švédska. Ztráta Čechů na vítězné Nory činila v prvním závodu sezony minutu a dvacet sekund.

Ve druhé nejvyšší biatlonové soutěži se ale České republice dařilo. Zásluhu na tom má Markéta Davidová, která ve svém druhém závodě v sérii IBU Cup dokázala v silné konkurenci zvítězit ve sprintu. „Nemůžu tomu uvěřit, třeba střelbu si vůbec nepamatuju. Trať byla rychlá, místy nebezpečná, ale cítila jsem, že mi to docela odjíždí,“ radovala se závodnice s přezdívkou Makule.

Devatenáctileté rodačce z Jablonce nad Nisou se podařilo napodobit Gabrielu Koukalovou, která rovněž v minulosti v IBU Cupu dosáhla na nejvyšší umístění. Od té doby v sérii nikdo z Čechů triumfovat nedokázal.

SDÍLET