Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snowboarďačka Ledecká je zpět. Kouč prozradil, proč to před čtvrtečním startem vypadá slibně

Snowboarďačka Ledecká je zpět. Kouč prozradil, proč to před čtvrtečním startem vypadá slibně

PŘÍMO Z PCHJONGČCHANGU | Druhý den na prkně a Ester Ledecká už není tou lyžařskou senzací ze zlatého sobotního dne, ale opět snowboardistkou, které se olympijský závod teprve blíží. Před čtvrteční kvalifikací paralelního obřího slalomu má na přechod jenom dny. Její snowboardový trenér Justin Reiter je ale už po dvou z nich spokojen: „Máme naši snowboardistku zpátky,“ pochvaluje si.

Ester Ledecká si sice moc ráda přispí, dnes ráno byla ale v korejském Pokwangu na trati už v osm hodin ráno. Čas běží.

„Vyzkoušela si sjezdovku. Pracují na přehození z lyží na snowboard. Včera to ještě nebylo ono, dneska ji Justin už chválil a vypadá to dobře,“ líčil citoval Ledeckou její manažer Viktor Valta.Ledecká začala na snowboardových svazích v Pokwangu pracovat v pondělí. I dnes vystřídala závodní trať s volným ježděním, při kterém znovu získává jistotu v obloucích.

„Svah je pro Ester opravdu příjemný. Je to pro ni dobré. Sjezdovka je dlouhá a technická. Moc se nám to líbí. Sníh bude těžký, agresivní, čímž pádem to bude hodně podobné našim tréninkům v Coloradu, teď se budou hodně hodit,“ připomíná Reiter každoroční podzimní soustředění Ledecké v Copper Mountains.

„Jen to tu asi bude ještě ledovější – a na takovém sněhu pokaždé závodí dobře,“ říká Reiter. „Dneska jsme měli dobré jízdy, jdeme krok za krokem, zase dostáváme naši snowboarďačku zpátky, její cit se zlepšuje. A to nejdůležitější: taky jsme si užili něco srandy a úsměvů.“

Pokračujte ve čtení článku přímo z dějiště olympiády na isport.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1