Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sparta má nového trenéra. Klub má znovu na výsluní dovést Hapal

Sparta má nového trenéra. Klub má znovu na výsluní dovést Hapal

Ráno oznámila fotbalová Sparta odvolání Andrey Stramaccioniho a jeho spolupracovníků, odpoledne už potvrdila angažování nového trenéra. Na Letnou nastupuje Pavel Hapal, naposledy trenér slovenské jednadvacítky. 48letý kouč už dopoledne přijel na Letnou, od 15 hodin povede první tréninkovou jednotku svých nových svěřenců. Smlouvu na Letné uzavřel do června 2020.

Sparta už od nevydařeného duelu se Zbrojovkou Brno (1:1) řešila pozici hlavního trenéra. V pondělí dopoledne pak klub vydal oficiální prohlášení, že ve funkci končí Andrea Stramaccioni, spolu s nim došlo k odvolání i jeho spolupracovníků.Jako nástupce byl vybrán Pavel Hapal, který se s klubem dohodl na smlouvě na následující dvě a půl sezony. Hapal od roku 2015 trénoval slovenskou jednadvacítku, se kterou si v létě 2017 zahrál mistrovství Evropy v Polsku a ve skupině obsadil druhé místo.

„Nebylo to jednoduché rozhodování, všechno se seběhlo velmi rychle. Vedení Sparty mě kontaktovalo v neděli večer, opravdu jsem neměl moc času na přemýšlení,“ vyjádřil se Hapal na stránkách Slovenského fotbalového svazu.

Více si přečtěte na webu iSport.cz. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1