Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špičky světového tenisu si v Praze zahrají na „nejčernějším kurtu, jaký kdy byl"

Špičky světového tenisu si v Praze zahrají na „nejčernějším kurtu, jaký kdy byl"

Na kurtu nezvykle vyvedeném v černé barvě se uskuteční premiérový ročník tenisového Laver Cupu. V pražské O2 areně se na středně rychlém dvorci střetnou o triumf výběry Evropy a světa.

„Připravili jsme nejčernější kurt, jaký kdy byl," řekl výkonný ředitel soutěže Steve Zacks. „Když jsme poprvé slyšeli o barvě, říkali jsme si, jestli to tak skutečně dopadne, a výsledek je nádherný," uvedl ředitel pražské O2 areny Robert Schaffer.

Laver Cup, akce založená jako pocta legendárnímu Rodu Laverovi, se uskuteční od pátku do neděle. Za tým Evropy, vedený kapitánem Björnem Borgem, nastoupí Švýcar Roger Federer, Španěl Rafael Nadal či Tomáš Berdych. Lodivod světového týmu John McEnroe má v sestavě mimo jiné Argentince Juana Martína del Potra.

Černá barva dvorce se dvakrát testovala v Austrálii a jednou v Německu, aby pořadatelé měli jistotu, že na něm lze hrát pod světly. „Testovali to profesionální tenisté a také jsme pozvali televizní produkce, abychom se ujistili, že to bude vypadat perfektně v televizi. A výsledek vidíte," ukázal Zacks.

Pro hráče má být jednou z výhod černé barvy, že budou dobře vidět bílé lajny. „Nejsem profesionální tenista, ale slyšel jsem to a líbí se jim to," uvedl Zacks.

Černý kurt je nejspíš unikátní. Tenis zná nejčastěji cihlově oranžovou barvu díky antuce, zelenou trávu a betonové dvorce bývají nejčastěji do modra. V Madridu neuspěli s experimentem modré antuky, v Charlestonu mají antuku zelenou.

720p 360p
Rivalita s Nadalem jde při Laver Cupu stranou, budu mu naplno fandit, říká Federer

Před deseti lety sehráli Nadal s Federerem exhibici na jednom z nejzvláštnějších kurtů. Ve španělské Palmě tvořila jednu polovinu antuka a druhou tráva.

Kapitán bude sedět stejně jako při Davis Cupu a Fed Cupu u dvorce a každý tým má za ním vytvořenou vlastní loži. „Všichni hráči tam budou moci být a povzbuzovat. Uvidíte nejen skvělé kapitány, jak sedí na kurtu, ale i spoluhráče," řekl Zacks.

Pro fanoušky jsou připravené tribuny, které jsou blíže kurtu než kdykoli předtím v O2 areně na tenis. „Celková kapacita je bez několika málo míst sedmnáct tisíc, což je unikátní, nikdy jsme takovou na tenis neměli," řekl Schaffer.

Stále je možné koupit vstupenky, a kdo se do haly nedostane, může přijít do fanzóny, do které je vstup zdarma. V té mohou diváci pozorovat přípravu hráčů na proskleném tréninkovém kurtu nebo sledovat zápasy na velkoplošné obrazovce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744