Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spor kvůli 100 milionům pro fotbalisty: Uloupli si Pelta, Berbr i Mynář, tvrdí iRozhlas. FAČR zuří

Spor kvůli 100 milionům pro fotbalisty: Uloupli si Pelta, Berbr i Mynář, tvrdí iRozhlas. FAČR zuří

Fotbalová asociace podle nejasných pravidel rozdělila 100 milionů korun z takzvaných loterií za rok 2016. Peníze, které měly jít především na mládežnický sport, zamířily do klubů a regionů vlivných lobbistů, informuje server iRozhlas.cz. Nejvíce si podle něj polepšily krajské svazy Miroslava Pelty a Romana Berbra, statisíce – citelně víc, než srovnatelné celky – získal i fotbalový klub z Osvětiman, který je spojený s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Zmínění odmítají, že by se odehrálo cokoli špatně, a vedení Fotbalové asociace chce za článek po iRozhlasu omluvu.

V roce 2016 – za šéfování Miroslava Pelty – to bylo naposledy, kdy Fotbalová asociace rozdělovala takzvané peníze z loterií. Poté již tyto prostředky putovaly do státního rozpočtu a sport byl financován přímo ministerstvem financí. Jenže před dvěma roky zbývalo k rozdělení 100 milionů korun a jak uvedl Radiožurnál, kraje Miroslava Pelty a Romana Berbra si z nich ukously největší podíl.

Z krajských fotbalových svazů si na největší částku přišel plzeňský fotbalový svaz, který měl získat šest milionů korun. Berbr pro iRozhlas uvedl, že peníze byly mimo jiné určeny na rekonstrukci stadionu v Přešticích, šéf tamního klubu Martin Knopf tuto informaci popřel. Kraj podle něj neměl s rekonstrukcí nic společného.

Liberecký krajský svaz, kterému šéfoval Miroslav Pelta, získal přes dva miliony korun. Policií stíhaný funkcionář se k podrobnostem rozdělování financí odmítnul na dotaz novinářů s odkazem na své obvinění vyjádřit.

Podle veřejnoprávního rozhlasu přitom není zcela jasné, podle jakých pravidel se prostředky přidělovaly. Někteří členové výkonného svazu pro iRozhlas anonymně uvedli, že žádná oficiální pravidla neexistovala. FAČR podle veřejnoprávního média klíč pro rozdělení peněz tají.

Proti zveřejněným informacím se posléze ohradila Fotbalová asociace ČR, která svého místopředsedu Berbra hájí. Článek rozhlasu se podle ní „v celé řadě bodů nezakládá na pravdě“ a dezinformuje. 

Zmíněné skutečnosti vedou vedení FAČR k jasnému závěru, že článek (...) nepravdivě informuje o zčásti zcela veřejně dostupných faktech. Navíc poškozuje dobré jméno II. místopředsedy FAČR pana Romana Berbra, vedení FAČR obecně a vyvolává neoprávněnou dezinformační paniku před páteční důležitou Valnou hromadou FAČR,“ stojí na webu asociace, která proto po autorce požaduje omluvu. Rozhlas naopak rozporuje některá tvrzení, o která asociace své závěry opírá.

800 tisíc do Osvětiman

Samostatnou kapitolou kauzy je financování fotbalového klubu v Osvětimanech, kde působí i hradní kancléř Vratislav Mynář. Klub získal 800 tisíc korun, řádově více, než jiné kluby srovnatelné velikosti.

Z dokumentů fotbalové asociace vyplývá, že ostatní kluby, jež hrají na výkonnostní úrovni Osvětiman, rozhodně takové štěstí neměly. Peníze jich dostalo jen několik a řádově šlo o desítky tisíc korun,“ popisuje situaci iRozhlas.

„Já nevím. To se musíte zeptat toho, kdo to rozděloval. Já se sem chodím poveselit za panem jednatelem a starostou,“ odpověděl novinářům Radiožurnálu Mynář. Odmítl, že by sehrál roli fakt, že sedí ve výkonném výboru TJ Osvětimany. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1