Spor kvůli 100 milionům pro fotbalisty: Uloupli si Pelta, Berbr i Mynář, tvrdí iRozhlas. FAČR zuří | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spor kvůli 100 milionům pro fotbalisty: Uloupli si Pelta, Berbr i Mynář, tvrdí iRozhlas. FAČR zuří

Spor kvůli 100 milionům pro fotbalisty: Uloupli si Pelta, Berbr i Mynář, tvrdí iRozhlas. FAČR zuří

Fotbalová asociace podle nejasných pravidel rozdělila 100 milionů korun z takzvaných loterií za rok 2016. Peníze, které měly jít především na mládežnický sport, zamířily do klubů a regionů vlivných lobbistů, informuje server iRozhlas.cz. Nejvíce si podle něj polepšily krajské svazy Miroslava Pelty a Romana Berbra, statisíce – citelně víc, než srovnatelné celky – získal i fotbalový klub z Osvětiman, který je spojený s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Zmínění odmítají, že by se odehrálo cokoli špatně, a vedení Fotbalové asociace chce za článek po iRozhlasu omluvu.

V roce 2016 – za šéfování Miroslava Pelty – to bylo naposledy, kdy Fotbalová asociace rozdělovala takzvané peníze z loterií. Poté již tyto prostředky putovaly do státního rozpočtu a sport byl financován přímo ministerstvem financí. Jenže před dvěma roky zbývalo k rozdělení 100 milionů korun a jak uvedl Radiožurnál, kraje Miroslava Pelty a Romana Berbra si z nich ukously největší podíl.

Z krajských fotbalových svazů si na největší částku přišel plzeňský fotbalový svaz, který měl získat šest milionů korun. Berbr pro iRozhlas uvedl, že peníze byly mimo jiné určeny na rekonstrukci stadionu v Přešticích, šéf tamního klubu Martin Knopf tuto informaci popřel. Kraj podle něj neměl s rekonstrukcí nic společného.

Liberecký krajský svaz, kterému šéfoval Miroslav Pelta, získal přes dva miliony korun. Policií stíhaný funkcionář se k podrobnostem rozdělování financí odmítnul na dotaz novinářů s odkazem na své obvinění vyjádřit.

Podle veřejnoprávního rozhlasu přitom není zcela jasné, podle jakých pravidel se prostředky přidělovaly. Někteří členové výkonného svazu pro iRozhlas anonymně uvedli, že žádná oficiální pravidla neexistovala. FAČR podle veřejnoprávního média klíč pro rozdělení peněz tají.

Proti zveřejněným informacím se posléze ohradila Fotbalová asociace ČR, která svého místopředsedu Berbra hájí. Článek rozhlasu se podle ní „v celé řadě bodů nezakládá na pravdě“ a dezinformuje. 

Zmíněné skutečnosti vedou vedení FAČR k jasnému závěru, že článek (...) nepravdivě informuje o zčásti zcela veřejně dostupných faktech. Navíc poškozuje dobré jméno II. místopředsedy FAČR pana Romana Berbra, vedení FAČR obecně a vyvolává neoprávněnou dezinformační paniku před páteční důležitou Valnou hromadou FAČR,“ stojí na webu asociace, která proto po autorce požaduje omluvu. Rozhlas naopak rozporuje některá tvrzení, o která asociace své závěry opírá.

800 tisíc do Osvětiman

Samostatnou kapitolou kauzy je financování fotbalového klubu v Osvětimanech, kde působí i hradní kancléř Vratislav Mynář. Klub získal 800 tisíc korun, řádově více, než jiné kluby srovnatelné velikosti.

Z dokumentů fotbalové asociace vyplývá, že ostatní kluby, jež hrají na výkonnostní úrovni Osvětiman, rozhodně takové štěstí neměly. Peníze jich dostalo jen několik a řádově šlo o desítky tisíc korun,“ popisuje situaci iRozhlas.

„Já nevím. To se musíte zeptat toho, kdo to rozděloval. Já se sem chodím poveselit za panem jednatelem a starostou,“ odpověděl novinářům Radiožurnálu Mynář. Odmítl, že by sehrál roli fakt, že sedí ve výkonném výboru TJ Osvětimany. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.