Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sportovci přitlačili biatlonovou unii ke zdi. Kongres proti dopingu proběhne ještě před mistrovstvím světa

Sportovci přitlačili biatlonovou unii ke zdi. Kongres proti dopingu proběhne ještě před mistrovstvím světa

Mimořádný kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU), na němž se bude projednávat zpřísnění trestů za doping, se uskuteční 8. února v rakouském Fieberbrunnu. O den později začne v nedalekém Hochfilzenu mistrovství světa.

IBU o svolání kongresu ještě před světovým šampionátem rozhodla pod tlakem sportovců během víkendového Světového poháru v Anterselvě.

Vedení IBU v čele s prezidentem, Norem Andersem Bessebergem, čelí kritice z řad sportovců i funkcionářů kvůli svému liknavému přístupu ke kauze ruského dopingu. Kvůli tomu sepsala trojice špičkových biatlonistů (Čech Michal Šlesingr, Francouz Martin Fourcade a Američan Lowell Bailey) petici, kterou podepsalo 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí. Otevřený dopis napsal IBU také šéf českého biatlonu Jiří Hamza.

"Pro nás je tato zpráva o svolání kongresu dobrá v tom, že se konečně začalo něco dít. V programu jsou body, které jsme požadovali. Uvidíme, jaký bude další vývoj situace," řekl ČTK prezident Českého svazu biatlonu (ČSB) Jiří Hamza.

Hlavním tématem kongresu bude zpřísnění antidopingových pravidel, mezi něž by mohly mimo jiné patřit delší tresty pro přistižené a velké finanční pokuty pro příslušné národní federace.

Hamza se kongresu zúčastní společně s viceprezidentem ČSB pro ekonomiku a marketing Liborem Vlčkem a viceprezidentem pro biatlon Vlastimilem Jakešem. Nic nového česká strana na mimořádný kongres nepřipravuje. "Všechno jsme řekli nebo napsali," dodal Hamza.

IBU se původně odvolávala na to, že změny v antidopingových pravidlech mohou být schváleny pouze na kongresu, který byl naplánován až na rok 2018 do Poreče. Vedení unie se však s největší pravděpodobností o uplynulém víkendu zaleklo plánovaného protestu biatlonistů na startu závodu s hromadným startem v Anterselvě a přislíbilo svolání mimořádného kongresu ještě před MS. Kongres je nejvyšším orgánem IBU a tvoří ho delegáti ze zhruba padesáti členských zemí a funkcionáři mezinárodní unie, kteří ale nemají hlasovací právo.

Výzva biatlonistů a funkcionářů byla reakcí na druhou zprávu Světové antidopingové agentury (WADA), podle níž se organizovaný doping v Rusku týkal i 31 biatlonistů. V prosinci byly předběžně suspendovány Olga Viluchinová a Jana Romanovová, které už ukončily kariéru. Pokud by jim byl doping prokázán, dodatečně by se mohly posunout na pódium v závodu štafet na olympijských hrách v Soči původně čtvrté Češky.

Proti zbylým 29 nejmenovaným ruským biatlonistům zahájila IBU formálně řízení a o víkendu oznámila, že 22 případů bylo zastaveno kvůli nedostatku důkazů. Vyšetřování ostatních sedmi stále probíhá. IBU také čelila kritice za to, že navzdory doporučení WADA po první, takzvané McLarenově zprávě o ruském dopingu udělila loni v září pořadatelství mistrovství světa 2021 Ťumeni.

Ruská strana dostala čas do 5. února na to, aby se k obvinění ze systematického dopingu vyjádřila.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744