Sportovní skandál roku: Australané brousili míček, kapitána to zničilo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sportovní skandál roku: Australané brousili míček, kapitána to zničilo

Sportovní skandál roku: Australané brousili míček, kapitána to zničilo

Neexistuje českým divákům vzdálenější sportovní fenomén, než je kriket. Sport, který sleduje dva a půl miliardy fanoušků především v Anglii a řadě bývalých britských kolonií, však nyní prožívá těžké chvíle. Za všechno může skandál v australské reprezentaci. Její hráči při zápase proti Jižní Africe zachytily televizní kamery při podvodu. Tedy broušení míčku v kapse jednoho z hráčů.

Nyní již bývalý australský kapitán Steve Smith se před zraky celého kriketového světa sesypal a rozplakal. „Vím, že toho budu litovat do konce života. Je mi to celé líto, cítím se zničený,“ řekl na letišti po příletu do Sydney. „Bylo to selhání za mého vedení. Pokud z toho může vzejít něco dobrého, tak snad jen poučení pro ostatní,“ rozebíral vlastní prohřešek.Co se stalo tak závažného? Australští kriketisté byli přistiženi při podvádění, když pálkaře Camerona Bancrofta natočily televizní kamery, jak během sobotního zápasu malým kouskem smirkového papíru obrušuje míček. Ten díky tomu mohl získat odlišné vlastnosti včetně jiné rotace, jež mohly Australanům proti soupeři pomoci.

Na vlastnosti míčku se v kriketu klade důraz. Je povolené ho leštit o oblečení, otřít ho schváleným ručníkem, nebo z něj odstranit bláto – ovšem pod dohledem rozhodčího. Australané se rozhodli pravidla obejít.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.