Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špotáková nekončí, motivací jsou fanoušci i olympiáda v Tokiu

Špotáková nekončí, motivací jsou fanoušci i olympiáda v Tokiu

Oštěpařka Barbora Špotáková pokračuje v kariéře. Letošní mistryně světa a čerstvá vítězka Diamantové ligy se příští rok těší na Kontinentální pohár v Ostravě a hlavní motivací jsou olympijské hry 2020 v Tokiu.

„Jede se dál a kouká se na další roky. Určitě v příštím roce je jednoznačně největší motivací Kontinentální pohár v Ostravě a potom platí, co jsem už řekla, že jedinou další motivací je olympiáda v Tokiu,“ prohlásila Špotáková na tiskové konferenci.

Na tradiční loučení se sezonou si měla Špotáková na žádost manažera přinést všech deset cenných kovů z významných závodů. „Ale nebyla jsem schopná najít klíče od sejfu, kde je mám schované. Pak jsem to vzdala a myslím, že to bylo znamení. To znamená, že není všem dnům konec, to je to znamení,“ řekla Špotáková.

Nad pokračováním její kariéry možná visel malý otazník, ale na přímou otázku, jestli bude závodit dál, řekla jasně: „Jo, jo.“ Přispěla k tomu euforie po skončené sezoně i fanoušci. „Píšou mi: Báro, nemůžeš přestat. Nemůžeš končit.“

Uvědomuje si, že pokud chce házet v Tokiu, má před sebou ještě tři sezony. Náročný trénink ale stále podstupuje s nadšením. „Já makám hrozně ráda, mě to naštěstí pořád baví,“ řekla a dodala: „Já nemůžu zastavit. Jednou jsem to zamlada vyzkoušela, že jsem nedělala nic, a pak to je šílené. Musím se udržovat pořád.“

Letošní zlato z mistrovství světa v Londýně bylo jubilejní desátou velkou medailí světové rekordmanky. Má doma tři kovy z olympijských her, čtyři ze světových šampionátů a tři z mistrovství Evropy. „Já se ale nekoukám zpátky, vždycky je lepší se koukat dopředu,“ řekla šestatřicetiletá závodnice pražské Dukly.

Uplynulý oštěpařský rok označila jako sen. Vyhrála všechny důležité závody. „Je to splnění všech cílů, které byly, ale já jsem si cíle vlastně ani nedávala. U mě to funguje, jakmile to nechám plynout, tak to potom jde dobře,“ řekla.

Za současnou pohodou a skvělým rokem je dobré zázemí. Pochvaluje si bydlení v Unhošti, kde s partnerem Lukášem Novotným vychovává syna Janka. Může tam nerušeně ráno a večer chodit na procházky. „Jak je to menší, tak mě všichni tam znají, nejsme pro ně exotika. A už jsme tam přes dva roky a myslím, že i zabydlení hrálo roli v sezoně. Janeček chodil do školky, já měla čas na trénink, Sousedi jeli do Londýna fandit, všechno se vybalancovalo,“ pochvalovala si Špotáková.

S blížícím se koncem kariéry se už rozhlíží kolem sebe a vymýšlí, co bude dělat dál. „Toho se bojím víc než makání, protože to znám a je pořád stejné. Na to je moje tělo zvyklé,“ uvedla. Nápady má, ale zatím si je nechává pro sebe. „Bude to nějaká bohulibá činnost. Mám pocit, že musím vrátit, co mi bylo dáno.“

Nyní má před sebou sponzorské povinnosti a dovolenou. Vyrazí objevovat jih Španělska a navštíví bývalou oštěpařku Mercedes Chillaovou. „Už pro nás vymýšlí program,“ doplnila Špotáková. Počítala, že pak se bude tradičně připravovat individuálně a od půlky listopadu znovu pod dohledem kouče Rudolfa Černého.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1