Články odjinud

Stanley Cup dorazil po třech letech do Česka. Kde všude můžete hokejový grál spatřit?

Stanley Cup dorazil po třech letech do Česka. Kde všude můžete hokejový grál spatřit?

Do České republiky dorazil s více než dvouhodinovým zpožděním letecky přímou linkou z Moskvy po třech letech Stanleyův pohár. Díky jeho zisku v barvách Washingtonu se na něj těší obránce Michal Kempný a útočník Jakub Vrána, každý z nich si se slavnou trofejí užije jeden den. Před nimi slavil v ruské metropoli kapitán Capitals Alexandr Ovečkin.

Se zdánlivě nenápadnou truhlou s nálepkou „fragile“ („křehké“) na letištním zavazadlovém vozíku, na níž měli své osobní věci, se objevili strážci nejcennější hokejové trofeje světa Howie Borrow a Mario Della-Savia oproti původnímu předpokladu až po šesté hodině. Přes výrazné zpoždění dobře naladění a mávající do objektivů fotografů.

V příletové části haly se dlouho nezdrželi a nebudili tak ani moc rozruchu. Menší pozdvižení však nastalo, když pohár před naložením do auta vystavili na několik minut pro potřeby fotografů na bednu uprostřed parkoviště. Okolo projíždějící posádky automobilů v tu chvíli jen sotva věřily vlastním očím.

„Měli jsme zpoždění, ale let byl jinak v pohodě. Užili jsme si Moskvu, teď nás čeká Hodonín, Brno a Praha,“ uvedl Borrow. Připomněl také základní pravidla pro fanoušky. „Lidé se mohou se Stanley Cupem fotit, dotýkat se ho, objímat ho a třeba ho i líbat. Ale zvedat ho nad hlavu mohou jen ti, kteří jsou na něm vyrytí,“ připomněl Borrow.

Kempný, jenž na konci června podepsal s úřadujícími šampiony nový kontrakt do roku 2022 za celkem 10 milionů dolarů, ukáže pohár v úterý v rodném Hodoníně, kde startuje akce s fanoušky v poledne na zimním stadionu. Stanley Cup bude ale k vidění i v 17 hodin v DRFG Areně v Brně, kde sedmadvacetiletý zadák odehrál šest sezon.

Na středu je pak vyhrazen dvaadvacetiletému Vránovi. Mladý forvard bude jako rodák z hlavního města slavit v Praze a vezme Stanley Cup do Letňan na stadion, kde hokejově vyrůstal před odchodem do Švédska. Slavnostní program začne v 15 hodin.

Vrána naplánoval i po osobní stránce mimořádnou zastávku na hřbitově. „To proto, že mi během sezony umřela babička,“ vysvětlil Vrána.

„Kuba má vyhrazený čas do půlnoci. Ve čtvrtek dopoledne už se pak vrací Stanley Cup zase za moře. Doufám, že si ten čas s ním užijí jak hráči, tak i fanoušci a s nimi i my všichni okolo,“ uvedl agent obou hráčů Aleš Volek.

Ovečkin, který měl vytoužený grál v držení před oběma českými spoluhráči, slavil se Stanley Cupem v sobotu. Představil ho kromě jiného ve fanzóně fotbalového mistrovství světa na Vrabčích horách, nebo třeba na Rudém náměstí před chrámem Vasila Blaženého.

S pohárem nad hlavou poslal skrze krátké video vzkaz do Česka. „Kempsi, tohle je pro tebe! Pořádně se bav, protože tohle je sakra něco neskutečnýho. Užij si to, brácho,“ řekl Ovečkin těsně před tím, než trofej naposledy políbil. „Tak zase za rok. Dobře se vyspi, budeš mi chybět,“ dodal Ovečkin s vírou v úspěšnou obhajobu.

Capitals vyhráli první Stanley Cup ve své historii před měsícem, když ve finále play off porazili nováčka Vegas Golden Knights 4:1 na zápasy. Oslavnou jízdu v ulicích města si pak vychutnaly statisíce lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie