Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stanley Cup je v Praze. Útočník Vrána s ním bude slavit do půlnoci

Stanley Cup je v Praze. Útočník Vrána s ním bude slavit do půlnoci

Přibližně tisíc lidí využilo příležitosti vidět u letňanského obchodního centra slavný Stanleyův pohár, s nímž si svůj den užívá mladý útočník Jakub Vrána. Pražský rodák ho převzal po spoluhráči z týmu Washington Capitals Michalu Kempném, který slavil v úterý v rodném Hodoníně a v Brně.

Po krátkém setkání s médii a starostou Ivanem Kabickým na radnici Prahy 18 se dvaadvacetiletý Vrána přesunul s cenným nákladem černou limuzínou před obchodní centrum. Odstartoval tak více než dvouhodinový program, na jehož začátku převzal Cenu městské části Prahy 18 a jehož součástí byla také autogramiáda.

Vrána se kromě jiného setkal se známým mládežnickým trenérem Zbyňkem Zavadilem, který ho vedl při jeho působení v barvách letňanského týmu.

„Musím říct, že pan Zavadil mi strašně pomohl. Je to skvělý trenér. Věřil mi a byl na mě hodně tvrdý, ale myslím, že právě to je ten hlavní důvod, proč jsem se v hokeji tak zlepšil. Dává mi velké cíle a já jich musím dosáhnout,“ prohlásil Vrána.

„Za těch padesát let, co trénuju, tak trochu něco poznám. U Jakuba to bylo jasné po druhém tréninku,“ rozesmál publikum Zavadil.

O Vránově talentu a schopnostech byl hluboce přesvědčený. „A když se podíváte tři roky zpátky do novin, tam jsem v článku tvrdil, že Vrána bude jednou ozdobou NHL. A tou už dneska je, ale bude ještě větší a lepší, bude patřit k top hráčům,“ předpověděl Zavadil.

Díky Vránovi si mohl také vychutnat, jaké to je zvednout si nejcennější hokejovou trofej světa nad hlavu. Něco takového je sice zapovězené všem, kteří na poháru vyrytí nejsou, ale jedna výjimka přece existuje - když s dotyčným zvedá současně trofej nad hlavu i šampion NHL.

Vrána pozval na oslavy, které se posléze v centru Prahy promění v soukromou party, hodně lidí. „Celkem bylo na seznamu lidí, které jsem v souvislosti s dneškem oslovil, asi sto lidí. Jsou mezi nimi například i spoluhráči André Burakovsky, Michal Kempný nebo Kuba Jeřábek, tak uvidíme, kdo nakonec dorazí.“

Sám zvažoval i účast na oslavách Kempného. „Trošku jsem o tom přemýšlel, ale už jsem měl naplánovanou dovolenou s klukama ze Švédska. Byl jsem pět dní ve Španělsku a vrátil jsem se až v noci na dnešek, takže jsem od toho musel upustit,“ vysvětlil Vrána.

Plánoval, že pohár vezme také na Staroměstské náměstí či Karlův most. Užívat si ho bude do půlnoci. "Pak už asi kluci, co ho hlídají, budou chtít jít spát, ale třeba je ještě na chvilku přemluvím," plánoval Vrána, z jehož rukou poputuje Stanley Cup během čtvrtečního dopoledne zpátky za moře. Dalším v pořadí, komu bude na 24 hodin náležet, má být útočník Alex Chiasson, který do metropole USA přišel loni z Calgary a hned mohl slavit.

Stanleyův pohár zavítal do České republiky po třech letech. Naposledy ho před Kempným a Vránou ukázal v roce 2015 v rodné Vlašimi zadák Michal Rozsíval, když podruhé v kariéře triumfoval s Chicagem Blackhawks. Trofej se dosud podařilo získat 26 českým hokejistům.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232