Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sto třicet tisíc měsíčně. Žilina zveřejnila platy hráčů, nečekaně se přidali i v Česku

Sto třicet tisíc měsíčně. Žilina zveřejnila platy hráčů, nečekaně se přidali i v Česku

V přepočtu 130 tisíc korun měsíčně si vydělá nejlépe placený hráč slovenského extraligového celku ze Žiliny. Klub zveřejnil kompletní výplatní pásky svých hokejistů, čímž splnil jakožto tým vlastněný městem svou povinnost. Nečekaně se přidal i jeden z českých klubů.

Nejdřív Kanaďané, pak ti ostatní. Tři zámořští hráči jsou na žilinské výplatnici nejvýš a ční nade všemi Čechy a Slováky. Na vrcholu pyramidy trůní 25letý Ryan Martindale. Hráč, který byl v roce 2010 draftován Edmontonem jako celkově 61. do klubu přestoupil před aktuální sezonou. Za měsíc si vydělá pět tisíc eur, což je v přepočtu 130 tisíc korun.Martindale přišel s pověstí skvělého střelce z dánského Esbjergu. V pěti úvodních kolech se ale neprosadil. „Od nejlépe placených borců očekáváme, že budou lídři. Pokud naše očekávání nenaplní, rozloučíme se s nimi. Je to jednoduché,“ řekl agentuře TASR sportovní ředitel klubu Imre Valášek.

Až za trojicí legionářů se umístil zkušený 33letý český křídelník Tomáš Klimenta. Po něm následují domácí slovenští hráči. Jejich výdělky se pohybují od 18 do 90 tisíc korun.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1