Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strach před derby. Vzpoura sparťanských fanoušků, chystají odvetu za mizerné výsledky

720p480p360p240p

Ochozy budou bouřit, hráči na trávníku si neodpustí vůbec nic a nervy potečou svorně všem fanouškům. To je ale jediné, co je bude spojovat. Praha se rozdělí na dva nesmiřitelné tábory, na Eden vyrazí pochod sparťanů. 287. derby je před branami, zatímco slavisté vstali z mrtvých, sparťany rozdělují vnitřní spory.

Rudí k derby vzhlížejí jako k jedné z posledních nadějí, jak zachránit nepovedené jaro. Na Plzeň v čele tabulky ztrácejí Letenští už deset bodů, na tradičního rivala a svého nedělního protivníka z Vršovic pouze o jeden méně. Nevalné výsledky vyvrcholily zkraje března trenérskou výměnou na lavičce Sparty, ta ale jen prohloubila rozkol mezi fanoušky klubu.

Zatímco sešívaní pod Jaroslavem Šilhavým slaví zmrtvýchvstání a svého kouče svorně oslavují, Petr Rada se se sympatiemi sparťanských příznivců nesetkal. Nic mu nepomohla skutečnost, že v minulosti strávil několik let vedením týmu z Edenu, a že se netají svými přátelskými styky s opěvovaným slavistickým trenérem.

Zatímco sešívaní fanoušci se na zápas chystají vyrazit v bílé a tvrdé jádro v tričkách s nápisem „Spolu jsme silnější,“ sparťané zvolili černou. Jednota, kterou byli v minulosti vyhlášení, vzala letos za své. Nespokojenost s výkony hráčů, kauza Tiémoka Konatého, nesouhlas s novým trenérem a u některých i nenávist k Jaroslavu Hřebíkovi, který áčko vedl před dvanácti lety a v současnosti má na starosti koncepci mládeže na Strahově -  to jsou jen některé faktory, které rozkol v rudých řadách způsobily.

Sparťani zvyklí na to, že jsou v České republice nejúspěšnějším klubem, se jen těžko smiřují s plíživým ústupem ze slávy, kterému klub v poslední době čelí. Nespokojenost s výsledky je na Letné dlouhodobá a v posledním roce ještě vygradovala. Poté, co pod vedením Zdeňka Ščasného klub došel loni na jaře do čtvrtfinále Evropské ligy, se na domácí půdě dařit přestalo. Titul putoval do Plzně, v létě se nepodařilo probojovat do Ligy mistrů, do Evropské ligy to vyšlo s odřenýma ušima.

V situaci, kdy bylo jasné, že něco nefunguje, a frustrovaní fanoušci na tribunách se pouštěli do různých spekulací, kdo za to může, začal trucovat záložník Konaté. Hráč původem z Pobřeží slonoviny si chtěl vynutit přestup do Bukurešti, přestal chodit na tréninky a v očích části fanoušků tak poplival rudý dres. Podzim za trest strávil v juniorské lize a do áčka se vrátil na jaře.

Jeho návrat byl jedním ze spouštěcích momentů fanouškovského rozkolu, který Letnou decimuje. Kotel mu jeho letní zkrat dával sežrat, další se jej snažili povzbuzovat potleskem při každém jeho doteku s míčem. Příznivci klubu se na sebe poprvé začali dívat navzájem s odporem. Jedni viní druhé z rasismu, zpátky putují lamentace o neloajalitě ke klubu.

K tomu se připojuje vleklá kauza týkající se Jaroslava Hřebíka, kterému část rudých nikdy nezapomněla sezonu 2004/2005, kdy vystřídal na lavičce tehdy nesmírně populárního Františka Straku a jaro 2011, kdy poté, co vystřídal na lavičce Jozefa Chovance, jeho mužstvo ztratilo náskok a nakonec sám titul ve prospěch Slovanu Liberec. Ti, kterým je trnem v oku, tvrdí, že dodnes tahá za nitky v zákulisí a na chod A týmu má nesmírný vliv. S nepřízní se tak setkal i trenér mladšího dorostu Petr Havlíček, který byl přizván jako člen realizačního týmu k áčku – vzhledem k tomu, že je s Hřebíkem vzdáleně příbuzný, v něm radikální část fanoušků spatřovala jeho trojského koně.

V okamžiku, kdy se nedaří, panuje ve společnosti obecně tendence najít někoho, na koho se vina svalí. Jaroslav Hřebík, který je známou postavou, se jeví jako ideální cíl. Skutečnost, že se už několik let věnuje práci s mládeží, nehraje pro některé roli. Mnohem raději než vedoucího úspěšné mládežnické akademie na Strahově v něm vidí takřka démonickou figuru ze zákulisí, která setrvale Spartě škodí. Jemu v takové situaci nepomáhají ani dávné neshody s některými lidmi z Letné, kterým leží stále v žaludku. Co na tom, že se plně věnuje práci s talentovanou mládeží, a že samotný konflikt mezi představiteli Strahova a Letné je vykonstruovanou chimérou.

Po dělení pro a proti Konatému se tak tribuny dělí znovu – na část pro Letnou a pro Strahov. Zdánlivě nesmyslný spor, jelikož jde o dvě strany jedné mince. Odchovanci na Strahově vyrůstají pro to, aby byli oporami A týmu, a je to právě Letná, která je může jednou vystřelit k lukrativnímu angažmá v dospělém fotbale. V té souvislosti vznikl v posledních dnech další názorový proud. Pětatřicet předsedů fanklubů z celé republiky sepsalo otevřený dopis vedení, ve kterém požaduje odvolání všech – od áčka i mládeže.

Hrdost a jednotu sparťanům nepomáhá vrátit ani stávající trenér Petr Rada, který nejspíš nebyl dokonale obeznámen s bojovnou mentalitou fanoušků. Jinak si lze jen stěží vysvětlit jeho slova, že chce v Edenu bodovat. Ochozy chtěly slyšet, navzdory přetrvávající krizi, že v neděli Sparta vyhraje; do derby s největším nepřítelem se jde přeci vždycky vyhrát. Nový vůdce svého týmu je možná realista, ale trojbarevná srdce Letenských si takovým výrokem na svou stranu nezískal.

Letenským chrámem, jak sparťané svůj stadion hrdě nazývají, tak obchází frustrace. Po jmenování Petra Rady někteří fanoušci zahodili své permanentky. Jiní naházeli na hřiště dělbuchy, část z nich dopadla i na tribunu. Jmenovky, které zdobí sedačky permanentkářů na Letné, si někteří odlepili a vzali s sebou pryč s tím, že si je nalepí doma na gauč nebo na Strahově. Dlouholetí věrní vyhlásili bojkot do doby, než se poměry opět změní k lepšímu, řada z nich vynechá po letech i slavné derby.

Favorit prý derby nevyhrává, říká se. To je jeden z mála faktů, které hrají Spartě do karet. Slavia je v laufu, po potížích, kdy málem z nejvyšší soutěže sestoupila, a vlnách ostrých fanouškovských protestů, kterým čelila před lety, doslova povstala z popela. Čelit bude týmu, jehož někteří hráči postrádají motivaci, pod vedením trenéra, kterého na podzim odvolali z Příbrami, již dovedl na chvost ligové tabulky.

Fanoušci rudých chystají pochod na Eden, v ochozech chybět nebudou. Rozhádanost je ale štěpí a najde se dost takových, kterým je výsledek jedno nebo dokonce tajně přejí nesmiřitelnému rivalovi. Domnívají se, že i Sparta musí padnout na úplné dno, aby se vrátila silnější a konečně zase budila respekt místo současných častých posměšků ze strany konkurence. Kdo bude vládcem Prahy?