Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stramaccioni ve Spartě? Doba hájení skončila, čekají ho tři zápasy pravdy

Stramaccioni ve Spartě? Doba hájení skončila, čekají ho tři zápasy pravdy

Jeden cíl v trapu už dávno a ten druhý se pomalu stává utopií. Poté, co Andrea Stramaccioni nedovedl Spartu do základní skupiny Evropské ligy, nezvládá ani reparát v domácí soutěži, kde jeho tým nabral po sedmi kolech na vedoucí Plzeň hrozivou ztrátu deseti bodů. Velkolepý projekt, do kterého majitel klubu Daniel Křetínský investoval kromě velkého množství energie i nevídaných 350 milionů korun, se po prohraném derby ocitl na hraně. Doba hájení italského kouče skončila. 


„You were fully right.“ Neboli: Měli jste ve všem pravdu. Touto větou obvykle Andrea Stramaccioni uzavře při schůzce s klubovými šéfy hodnocení každého zápasu, který Sparta nezvládla. Pokud by ji italský trenér měl použít během následujících dnů ještě jednou, učinil by tak dost možná úplně naposledy.Podle informací deníku Sport je totiž po žalostném vstupu do sezony Stramaccioniho pozice v ohrožení a jeho osud určí následující tři zápasy – dnešní vstup do MOL Cupu na půdě druholigového Znojma a ligové duely s Teplicemi a na Dukle. Pokud je Sparta stoprocentně nezvládne, bude vedení klubu velmi pravděpodobně jednat o tom, co dál. A jednou z variant může být i Stramaccioniho odvolání a angažování nového kouče, který by po reprezentační pauze už vedl tým v klíčovém duelu s Plzní.

„Může to dospět do stadia, kdy už jiné řešení nebude možné,“ připouští zdroj blízký vedení klubu.

Důvod tak rázného kroku je nabíledni – Sparta nepostoupila do základní skupiny Evropské ligy a vlak jí ujíždí rovněž v HET lize, v níž je po sedmi kolech až pátá a na suverénního lídra tabulky z Plzně zírá s desetibodovým odstupem. Po prohraném derby, k němuž se letenský klub upínal jako k bodu zlomu, se Stramaccioniho pozice citelně zhoršila, byť sám kouč si to vůbec nepřipouští.

Jaká je atmosféra mezi hráči? Jak situaci vnímá majitel Sparty? Přečtěte si na iSport.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1