Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Studia bez záběrů z Her? Byli bychom za blbce, tvrdí ředitel ČT sport

Studia bez záběrů z Her? Byli bychom za blbce, tvrdí ředitel ČT sport

Olympijské přenosy jsou značně osekané. Obvykle začínají až samotným přenosem dané události. Pokud vás u hokejových zápasů baví studia s experty, zpomalené záběry nebo třeba elektronická tužka, máte v letošním vysílání Her na ČT sport smůlu. „Nemůžeme si dělat, co chceme, všechno máme nadiktované. Zpětná vazba od diváků je ale dobrá,“ říká v rozhovoru pro iSport.cz výkonný ředitel stanice Jiří Ponikelský.


Čeští hokejisté budou bojovat na olympijských hrách o medaile. Pořád platí, že budete vysílat pouze přenosy zápasů bez studií?

„Musíme se držet vysílacích práv, která máme. Všechno to máme jasně nadiktované, nemůžeme si s programem dělat, co chceme.“

Proč nemůže být to studio ani v Praze nebo na Kavčích horách?

„Protože bychom tam nemohli ukázat žádné záběry z Her. Mohli bychom se o nich pouze bavit a nudit diváky. Dělat studio bez obrázků z olympiády, byli bychom u lidí za blbce. My je ale ukazovat nemůžeme.“

Máte k dispozici 190 hodin vysílacího času plus reprízy. Jak těžké je s neustále se měnícím programem kalkulovat?

„Všechno to počítáme na minuty, aby český divák viděl to nejlepší. Jsou to obrovské nervy. Robert Záruba v Koreji každý večer sedí a přepočítává to, řeší, co a kdy odvysílat, aby nenastal problém. Podle zpětné vazby, kterou máme od diváků, to funguje.“

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

Vše o olympiádě si můžete přečíst ZDE >>> 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1