Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sudí o hvězdách na hřišti: Rosický je pán, Limberský nám nepomáhá

Sudí o hvězdách na hřišti: Rosický je pán, Limberský nám nepomáhá

Jsou to Hvězdy. V české lize vyčnívají. Nosí na ně rozhodčí stejnou píšťalku, nebo pískají do jiné, smířlivější? Za bé je správně, jenom jméno však nestačí. Záleží také na povaze osobnosti. David Limberský se v Karviné přihlásil o faul a sudí Zbyněk Proske mu ho potvrdil. Vyrovnávací gól neplatil. Tomáš Rosický se zase proti Baníku mohl spolehnout, že Pavel Královec snad každý jeho pád odpíská. Chránění hráči?

Bývalý elitní rozhodčí Ivan Grégr to přiznává. „Ano, k některým hráčům přistupujete podvědomě jinak než k těm, co ještě tolik nedokázali,“ vypráví. „Třeba za mé éry Tonda Panenka nebo Rosťa Vojáček. Udělali faul a už volali ‚Já vím, já vím‘ a omlouvali se. To jim tu kartu prominete snáz. A taky, je to věc taktiky řízení zápasu. Takoví fotbalisté vám to vrátí, pomůžou vám v horkých chvilkách.“Jeho kolega přitakává, ale protože stále aktivně píská, zůstane v anonymitě. A rozlišuje hráče podle jejich přístupu, nejenom jména. „Pozor, bavíme se jenom o hraničních zákrocích, kde si sudí může vybrat, zda písknout, nebo ne. Ale v podvědomí to máte. Hodně pak záleží na tom, o koho se jedná. Třeba Rosický, to je pán. S velkým P. Veselý, vstřícný, s pochopením pro naši práci,“ vysvětluje.

Limberského vidí docela jinak. „To je něco jiného. On nám nepomáhá. Jen si vezměte, kolik z nás se kvůli němu dostalo do potíží, mělo tresty,“ vysvětluje. „A nejde tady o to, že Rosický je větší jméno. Milan Baroš, s Rosickým s náskokem největší hvězda, po svém návratu do české ligy nezačal dobře. Teď už je lepší, zklidněný.“

Více na iSport.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744