Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Synek je znovu evropský šampion. Na domácí trati měl mezi českými fanoušky i rodinu

Synek je znovu evropský šampion. Na domácí trati měl mezi českými fanoušky i rodinu

Téměř dvacet měsíců čekal skifař Ondřej Synek na vítězství ve velkém mezinárodním závodě. Od světového šampionátu v roce 2015 ve francouzském Aiguebelette sbíral jen druhá a třetí místa, dnes však dokázal v domácím prostředí vyhrát mistrovství Evropy a rozšířil sbírku svých úspěchů.

Triumf v Račicích byl pro něj navíc i emotivní. Poprvé závodil na velké akci před českými fanoušky, z tribuny jej sledovala i rodina včetně dětí, které jej poté doprovodily na medailové plato.

"Ještě se na mě nikdy nebyly podívat. Já jsem takovej nervóza, nevozím rodinu na závody. Byla možnost je tam vzít, myslím, že se jim to i líbilo. Mates byl nadšenej, Alča trochu ze začátku brečela, protože je to holka, pak už si to taky užívala, dostala kytku, takže super," usmíval se Synek. Děti navíc byly oblečené ve speciálních tričkách s nápisem "Táto, do toho". "To jim nechala udělat babička. Bylo to vtipný, i jim to slušelo," řekl Synek.

Přestože čtyřiatřicetiletý veslař vyhrál již řadu medailí a je například čtyřnásobným světovým šampionem, tlak domácího ME na něj nakonec dolehl. "I když jsem celou dobu říkal, že ze startu doma nejsem nervózní, tak dnes jsem byl docela vynervovaný. Přece jen lidí je tady spoustu a všichni říkali, že Synek pojede o zlato. Trochu jsem tomu podlehl, ale naštěstí to dobře dopadlo a vyhrál jsem," oddechl si Synek.

Svěřenec trenéra Milana Dolečka staršího navázal na triumfy z let 2010, 2013 a 2014. K tomu má jeden evropský titul také s osmiveslicí, který získal před deseti lety. "Ve vítězství jsem věřil od začátku. Říkal jsem si, že první kilák pojedu rychle, abych zkusil všem ujet. Věděl jsem, že kluci v sobotu závodili naplno, protože měli těžké semifinále. Chtěl jsem je zlomit hned na začátku, což se povedlo," řekl Synek, jenž nakonec porazil druhého Damira Martina z Chorvatska o dvě sekundy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1