Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tenisová rivalita za hranou: míčkem do hlavy, urážky soupeře a pohrdání

Tenisová rivalita za hranou: míčkem do hlavy, urážky soupeře a pohrdání

Sport gentlemanů. Tímto honosným titulem se od svých historických počátků pyšní tenis. Ne každý však dokáže vystupovat vůči svému soupeři jako Roger Federer či Rafael Nadal. I na kurtech planou emoce, které často přesáhnou únosnou mez. Rivalita mezi Serenou Williamsovou a Marií Šarapovovou, ta dřívější mezi Johnem McEnroem, Ivanem Lendlem a dalšími nejsou zdaleka ojedinělé. V posledních letech se objevilo hned několik událostí, které na tenisové kurty opravdu nepatří.

2012 (Radek Štěpánek - Janko Tipsarevič)

Byla to pořádně vypjatá bitva. Čeští tenisté bojovali v roce 2012 ve čtvrtfinále Davisova poháru v O2 Areně se Srbskem. Po úvodním vítězství Tomáše Berdycha nad Viktorem Troickim nastoupili k druhému duelu Radek Štěpánek a Janko Tipsarevič.  Po obrovské bitvě nakonec zvítězil srbský tenista, který v nervydrásajícím pátém setu vyhrál 9:7.

Když si oba borci podávali po pětihodinové řeži u sítě ruku, český tenista dle všeho ukázal soupeři vztyčený prostředníček a navíc měl svého přemožitele  nazvat „smradlavou p....!“

„Viděli jste tu fotku a jeho prst? Co na to řekl? To by pro něj bylo hrozně vyčerpávající, kdyby vše vysvětlil. Kdyby byl chlap, aspoň by se omluvil. Pokud to neudělal, nechci o tom víc mluvit, Už s ním nikdy nepromluvím,“ reagoval Tipsarevič.

A Štěpánek? „Normálně jsem mu podal ruku. Jestli jsem měl prst v takové poloze, jak jsem měl, nebyl to určitě úmysl. Jestli se tohle dělá, tak úplně jiným způsobem,“ bránil se karvinský rodák.

Čeští tenisté čtvrtfinálový duel vyhráli 4:1 a nakonec ovládli i celý ročník 2012. O rok později se jim salátovou mísu povedlo obhájit.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1