Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tenisové legendy si vjely do vlasů. Martina Navrátilová zuří kvůli výrokům o gayích a nacistech

Tenisové legendy si vjely do vlasů. Martina Navrátilová zuří kvůli výrokům o gayích a nacistech

Tenisová legenda Martina Navrátilová se ostře vymezila proti bývalé australské tenistce Margaret Courtové. Navrátilové – zapálené bojovnici za práva gayů a lesbiček – vadí, že se jedna z nejlepších tenistek historie nelichotivě vyjádřila právě na adresu homosexuálů. Podle Navrátilové by za to měla být Courtová tvrdě potrestána. 

Čtyřiadvacetinásobná grandslamová vítězka Margaret Courtová, která je křesťanskou pastorkou, se kriticky na adresu homosexuálů vyjadřuje už několik desetiletí. Ve středu ale přidala a prohlásila, že tenisové prostředí bylo „plné lesbiček“ a že transgenderové děti jsou „ďáblovým dílem“.

Pozdvižení způsobila Courtová rovněž o několik dní dříve, kdy oznámila, že bude bojkotovat národní leteckou společnost Qantas kvůli tomu, že její vedení podporuje sňatky lidí stejného pohlaví.

„Zklamalo mě, že se Qantas aktivně zapojily do propagace manželství párů stejného pohlaví,“ napsala čtyřiasedmdesátiletá Courtová v otevřeném dopise zveřejněném v listu The West Australian. „Věřím v manželství jako ve svazek mezi mužem a ženou, jak je uvedeno v bibli. Po vašem vyjádření nemám jinou možnost než využívat při svém častém cestování jiné letecké společnosti,“ dodala.

Tenisová legenda, po níž je pojmenován druhý největší kurt areálu Australian Open, také ostře zkritizovala australskou tenistku Casey Dellacquovou, která se svojí partnerkou vychovává dvě děti.

Řada tenisových hráčů a hráček výroky Courtové na adresu homosexuálů odsoudila. Navrhli taky, aby už druhý největší kurt areálu Australian Open nenesl její jméno. Uskutečnění tohoto kroku prosazuje také česko-americká teniska Martina Navrátilová, kterou Courtová kritizovala už v roce 1990, že má jako lesba špatný vliv na mladší hráčky.

„Oslavujeme svobodu projevu, ale to neznamená, že se smí říkat všechno bez důsledků – ne trestání, ale důsledků,“ napsala Navrátilová v otevřeném dopise, který se objevil v australských médiích. Podle Navrátilové by takové ideje vůbec neměly být zveličovány, nýbrž upozaďovány. Tenisová legenda varuje před negativními důsledky, které mohou výroky Courtové mít zejména na děti.

„Její jedovaté výroky nejsou pouhým názorem. Aktivně se snaží zbavit příslušníky LGBT komunity rovných práv (poznámka pro Courtovou: jsme také lidé). Všude démonizuje transgenderové děti a dospělé. A nyní přirovnává LGBT lidi k nacistům, komunistům a ďáblovi? To není v pořádku. Ve skutečnosti je to choré a nebezpečné. Kvůli nepřetržitému hanění a stigmatizaci LGBT komunity budou více trpět děti,“ zlobí se Navrátilová.

Tenisová legenda navrhuje, aby se druhý největší areál Australian Open raději pojmenoval po jiné někdejší špičkové australské tenistce Evonne Goolagongové. „To je osoba, kterou můžeme oslavovat,“ tvrdí Navrátilová.

Courtová na vlnu kritiky zareagovala po svém – vyjádření Martiny Navrátilové a dalších tenistů označila za „šikanu“.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1