Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tenisové legendy si vjely do vlasů. Martina Navrátilová zuří kvůli výrokům o gayích a nacistech

Tenisové legendy si vjely do vlasů. Martina Navrátilová zuří kvůli výrokům o gayích a nacistech

Tenisová legenda Martina Navrátilová se ostře vymezila proti bývalé australské tenistce Margaret Courtové. Navrátilové – zapálené bojovnici za práva gayů a lesbiček – vadí, že se jedna z nejlepších tenistek historie nelichotivě vyjádřila právě na adresu homosexuálů. Podle Navrátilové by za to měla být Courtová tvrdě potrestána. 

Čtyřiadvacetinásobná grandslamová vítězka Margaret Courtová, která je křesťanskou pastorkou, se kriticky na adresu homosexuálů vyjadřuje už několik desetiletí. Ve středu ale přidala a prohlásila, že tenisové prostředí bylo „plné lesbiček“ a že transgenderové děti jsou „ďáblovým dílem“.

Pozdvižení způsobila Courtová rovněž o několik dní dříve, kdy oznámila, že bude bojkotovat národní leteckou společnost Qantas kvůli tomu, že její vedení podporuje sňatky lidí stejného pohlaví.

„Zklamalo mě, že se Qantas aktivně zapojily do propagace manželství párů stejného pohlaví,“ napsala čtyřiasedmdesátiletá Courtová v otevřeném dopise zveřejněném v listu The West Australian. „Věřím v manželství jako ve svazek mezi mužem a ženou, jak je uvedeno v bibli. Po vašem vyjádření nemám jinou možnost než využívat při svém častém cestování jiné letecké společnosti,“ dodala.

Tenisová legenda, po níž je pojmenován druhý největší kurt areálu Australian Open, také ostře zkritizovala australskou tenistku Casey Dellacquovou, která se svojí partnerkou vychovává dvě děti.

Řada tenisových hráčů a hráček výroky Courtové na adresu homosexuálů odsoudila. Navrhli taky, aby už druhý největší kurt areálu Australian Open nenesl její jméno. Uskutečnění tohoto kroku prosazuje také česko-americká teniska Martina Navrátilová, kterou Courtová kritizovala už v roce 1990, že má jako lesba špatný vliv na mladší hráčky.

„Oslavujeme svobodu projevu, ale to neznamená, že se smí říkat všechno bez důsledků – ne trestání, ale důsledků,“ napsala Navrátilová v otevřeném dopise, který se objevil v australských médiích. Podle Navrátilové by takové ideje vůbec neměly být zveličovány, nýbrž upozaďovány. Tenisová legenda varuje před negativními důsledky, které mohou výroky Courtové mít zejména na děti.

„Její jedovaté výroky nejsou pouhým názorem. Aktivně se snaží zbavit příslušníky LGBT komunity rovných práv (poznámka pro Courtovou: jsme také lidé). Všude démonizuje transgenderové děti a dospělé. A nyní přirovnává LGBT lidi k nacistům, komunistům a ďáblovi? To není v pořádku. Ve skutečnosti je to choré a nebezpečné. Kvůli nepřetržitému hanění a stigmatizaci LGBT komunity budou více trpět děti,“ zlobí se Navrátilová.

Tenisová legenda navrhuje, aby se druhý největší areál Australian Open raději pojmenoval po jiné někdejší špičkové australské tenistce Evonne Goolagongové. „To je osoba, kterou můžeme oslavovat,“ tvrdí Navrátilová.

Courtová na vlnu kritiky zareagovala po svém – vyjádření Martiny Navrátilové a dalších tenistů označila za „šikanu“.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1