Ticho po pěšině. Jaké rozuzlení bude mít kauza norského šampiona Kristoffersena?

Michaela Kratochvílová

16. 11. 2016 • 16:55

Loni sbíral alpský lyžař Henrik Kristoffersen ve své disciplíně slalomu jeden triumf za druhým a vysloužil si Křišťálový glóbus, letos zatím na první vítězství čeká. Start ve finském Levi vynechal na protest proti domovskému lyžařskému svazu.

Norský sjezdař stávkuje kvůli sponzoringu. Jeho domovský lyžařský svaz bez vědomí závodníků prodal prostor na jejich helmách sponzorovi. Henrik Kristoffersen si postavil hlavu a odmítl za těchto okolností svou zemi reprezentovat. Na helmě slalomového specialisty se objevila značka, která spolupracuje rovněž s Norem Akselem Lundem Svindalem.

Na toho se svazové omezení nevztahuje, jelikož má stále v platnosti starou smlouvu. Dvaadvacetiletý Kristoffersen podepsal v létě smlouvu novou, spolu se svým otcem a manažerem v jedné osobě ale tvrdí, že jednal pod nátlakem. Kristoffersenovi svaz obratem za jeho jednání zažalovali a soud věc prošetřuje.

Světový pohár v Levi se tak obešel bez loňského vítěze celkového pořadí ve slalomu a nejistota trvá. Trenér vikingského týmu Christian Mitter se nechal slyšet, že se obě strany sporu snaží najít řešení schůdné pro všechny zúčastněné. Oproti tomu sportovní ředitel norského svazu Claus Ryste pro norskou televizi popřel, že by k takovým jednáním došlo. Zůstává tedy otázkou, zda se Henrik Kristoffersen postaví na start slalomu 11. prosince ve Val d’Isère.

SDÍLET