Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ticho po pěšině. Jaké rozuzlení bude mít kauza norského šampiona Kristoffersena?

Ticho po pěšině. Jaké rozuzlení bude mít kauza norského šampiona Kristoffersena?

Loni sbíral alpský lyžař Henrik Kristoffersen ve své disciplíně slalomu jeden triumf za druhým a vysloužil si Křišťálový glóbus, letos zatím na první vítězství čeká. Start ve finském Levi vynechal na protest proti domovskému lyžařskému svazu.

Norský sjezdař stávkuje kvůli sponzoringu. Jeho domovský lyžařský svaz bez vědomí závodníků prodal prostor na jejich helmách sponzorovi. Henrik Kristoffersen si postavil hlavu a odmítl za těchto okolností svou zemi reprezentovat. Na helmě slalomového specialisty se objevila značka, která spolupracuje rovněž s Norem Akselem Lundem Svindalem.

Na toho se svazové omezení nevztahuje, jelikož má stále v platnosti starou smlouvu. Dvaadvacetiletý Kristoffersen podepsal v létě smlouvu novou, spolu se svým otcem a manažerem v jedné osobě ale tvrdí, že jednal pod nátlakem. Kristoffersenovi svaz obratem za jeho jednání zažalovali a soud věc prošetřuje.

Světový pohár v Levi se tak obešel bez loňského vítěze celkového pořadí ve slalomu a nejistota trvá. Trenér vikingského týmu Christian Mitter se nechal slyšet, že se obě strany sporu snaží najít řešení schůdné pro všechny zúčastněné. Oproti tomu sportovní ředitel norského svazu Claus Ryste pro norskou televizi popřel, že by k takovým jednáním došlo. Zůstává tedy otázkou, zda se Henrik Kristoffersen postaví na start slalomu 11. prosince ve Val d’Isère.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1