Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Tohle byl outsider, teď nás čeká favorit.“ I tak hokejisté trenéra Jandače potěšili

„Tohle byl outsider, teď nás čeká favorit.“ I tak hokejisté trenéra Jandače potěšili

Čeští hokejisté v úvodním zápase olympijského turnaje v Pchjongčchangu splnili základní úkol v podobě zisku tří bodů a potěšili tak trenéra Josefa Jandače. Ve hře podle něj byla řada nedostatků, na kterých musí mužstvo zapracovat. Ale hlavní je, že nad domácí Koreou zvítězili, řekl Jandač.

"Bylo to těžké utkání a pro nás důležité první vítězství. Bylo to trošku nervózní, hlavně v první třetině," řekl Jandač po zápase, který Česko vyhrálo 2:1.

Jako první se sice prosadila Korea, ale Jan Kovář a Michal Řepík ještě v první třetině průběh utkání otočili. "V okamžiku, kdy jsme šli do vedení, tak jsme doufali, že přidáme nějaký gól, abychom se trošku zklidnili. Ten ale nepřišel, i když jsme nějaké šance měli," uvedl Jandač.

I kvůli tomu byl závěr nervózní. "Když se to chýlilo ke konci, bylo to pro kluky těžké. Šlo o to, abychom neudělali nějakou chybu. Nečekali jsme nic jednoduchého, Korejci hráli přesně to, co jsme čekali. Bojují, jsou brusliví a hrají na hranici sebeobětování," řekl Jandač.

Poukázal na fakt, že soupeřovo nadšení zvyšoval těsný výsledek. "Když se odskočí na více gólů, tak jejich mentalita není taková. I nám by se lépe hrálo. Jak byli ve hře, bylo to dramatické utkání," uvedl.

Češi se tak museli až do poslední vteřiny obávat o osud utkání. Korejci v závěru hráli více než minutovou power play a tlačili se za vyrovnáním. "Zatrnulo nám. Samozřejmě vícekrát. Za stavu 2:1, když je nějaká šance, tak je to samozřejmě nepříjemné," přiznal Jandač.

Další utkání čeká český výběr v sobotu, kdy se utká s Kanadou. "Musíme zlepšit hlavně hru v pěti a hrát pospolu. Dnes jsme byli zbytečně roztažení. Vedle toho musíme zlepšit fyzickou hru, v osobních soubojích jsme nebyli dostatečně silní," řekl Jandač s tím, že hra jeho svěřenců se změní i díky kvalitě soupeře.

"Teď nás čeká jeden z favoritů, tohle byl outsider, i když se jednalo o domácí tým. Korejci tady hrají v euforii a nemají co ztratit. Pro nás to bylo povinné vítězství, těžké vstupní utkání a já tady nebudu, když jsme ho vyhráli, někoho shazovat. Není to úplně jednoduché. Je to olympiáda a počítá se vítězství. Teď nás čeká jiný soupeř a věříme, že hra bude jiná," dodal Jandač.

Češi se při utkání setkali se severokorejskými fanynkami. Jak to vypadalo? Čtěte zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1