Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Travelling Jagrs z Kanady se svého idolu na ledě nedočkali. Nakonec ho ale přece jen potkali

Travelling Jagrs z  Kanady se svého idolu na ledě nedočkali. Nakonec ho ale přece jen potkali

Tři z party dvanácti slavných fanoušků hokejového útočníka Jaromíra Jágra Travelling Jagrs zavítali na dnešní duel Kladna s Prostějovem, ale svůj idol na ledě neviděli. S nadšením si ale o přestávce užili setkání s jeho maminkou Annou a v průběhu utkání se dočkali i příchodu zraněného Jágra, který na ČEZ stadion nakonec dorazil.

Travelling Jagrs, kteří českého útočníka v minulosti provázeli napříč Severní Amerikou při několika zápasech NHL, pocházejí z Alberty. Na startu sezony měli možnost vídat svůj idol doma v dresu Calgary Flames. Nyní na pozvání Rytířů, které Jágr vlastní, zavítali do Kladna, kam se druhý nejproduktivnější hráč historie NHL na konci ledna vrátil.

„Hodně se nám tady líbí. Hlavně když se chcete bavit, tak to jde kdekoliv. Přijeli jsme, protože Češi milují hokej stejně jako Kanaďani. Jsme velice rádi, že nás klub pozval. Omlouváme se, že nás nepřijelo všech dvanáct, ale věříme, že se sem vrátíme a bude nás příště víc," řekl Trevor Freeman, Dallas Jags, který v rozhovoru s českými novináři potvrdil roli neoficiálního tiskového mluvčího party nadšenců.

Spolu s Pittsburgh Jags a Calgary Jags se v Česku zdrží do čtvrtka, takže ještě stihnou v úterý a ve středu dva domácí zápasy čtvrtfinále play off rovněž s Prostějovem. Doufají, že se Jágra dočkají na ledě.

„Maká víc než kdokoliv jiný a miluje hokej, bude se snažit vrátit ze všech sil. Nejsme zklamaní, že dneska nehraje. Chceme, aby byl fit a byl zpátky na ledě v co nejlepší formě. Uděláme, co je možné, abychom k tomu pomohli, koupíme mu oběd, uděláme mu masáž nebo cokoliv," smál se Freeman se svými parťáky.

Jágra vyřadil ze hry před týdnem v sobotu zákrokem u mantinelu havířovský útočník Marek Sikora. Jágr odstoupil ve třetí minutě, otřesený a s krvavým zraněním v obličeji, a od té doby nehrál. Přestože zákrok nebyl posouzen jako nedovolený, Travelling Jagrs měli v jeho hodnocení jasno.

„Byl to hrůzostrašný zákrok. Byl ve zranitelné pozici. Hráči by měli mít respekt, hlavně k hokejistovi takového kalibru. My jsme zvyklí, že se hraje tvrdě. V Kanadě by na to byla reakce trošku jiná. Tak jsme tady teď my, abychom ho ochránili,“ vysvětlil Freeman v nadsázce další z důvodů návštěvy.

Ještě než se stihli s Jágrem setkat, byli z návštěvy Kladna nadšení. „Je pro nás největší zážitek, že jsme viděli, odkud pochází. I když nehraje, tak jsme rádi, že jsme to viděli, odkud je tak skvělý hokejista. Když to půjde, budeme rádi, když se s ním někde sejdeme. Ale je důležitější, že vidí, že ho a jeho tým podporujeme,“ prohlásil Freeman.

Travelling Jagrs se nevzdávají naděje, že Jágrova kariéra v NHL ještě neskočila. „Věříme v to. A jestli ne, tak se určitě přijdeme my a budeme všichni. Je tady hala pravda trošku odlišná než v NHL, ale je to tu parádní a lidi tady hokej milují,“ doplnil Freeman.

Kvalita zápasu druhé nejvyšší ligy kanadské fanoušky příjemně překvapila. „Je tam spousta kontaktů a je to rychlé. Je to poslední kolo základní části a vypadá to to jako play off,“ doplnil Freeman s tím, že si našli s parťáky na ledě náhradního favorita: jen zamířili o číslo výše. „Je to číslo 69," připomněl útočníka Matěje Pekra.

Ve vyprodané hale k sobě také žádají dobrovolníky, kteří je v Jágrových dresech doplní. „Protože jsme jen tři, tak doufáme, že přijdou v dresech ostatní," dodal Freeman.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1