Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trenér Íránu kritizuje video: Nefunguje dobře, Ronaldo měl dostat červenou

Trenér Íránu kritizuje video: Nefunguje dobře, Ronaldo měl dostat červenou

Použití videa na fotbalovém mistrovství světa v Rusku vyvolává stále více nejasností. Novinku šampionátu zatím nejvíce zkritizoval po remíze 1:1 s Portugalskem v závěrečném utkání skupiny a vyřazení z turnaje trenér Íránu Carlos Queiroz. Nelíbí se mu, že se neví, jak spolupráce rozhodčích s videoasistenty probíhá a kdo je za verdikty odpovědný. Také nechápal, proč sudí po zhlédnutí opakovaných záběrů nevyloučil Cristiana Ronalda za úder loktem.

„Ve fotbale není spravedlnost, ale kdyby ano, musel by Írán zvítězit. Mám na video jasný názor, ale musím vážit slova, protože lidé z FIFA jsou všude kolem. Můžete mě trestat, ale podle mě pan (šéf FIFA Gianni) Infantino, FIFA a všichni musí souhlasit, že video nepracuje dobře. To je realita, stížností je plno,“ řekl na tiskové konferenci Queiroz.

Paraguayský sudí Enrique Cáceres se na video díval třikrát v druhém poločase. Nařídil na každé straně penaltu a v 81. minutě přezkoumával zákrok Ronalda, jemuž dal za úder loktem do Mortezáa Púralígandžího žlutou kartu.

„My jsme trenéři a potřebujeme vědět, co se děje. Nikdo nedovolí, abychom to viděli. Takže máme jít do útrob stadionu, abychom zjistili, co se děje? Když šlo o penaltu proti nám, televize ukázala asi šest opakovaných záběrů. Když šlo o penaltu proti Portugalsku, ukázali jen jeden,“ řekl emotivně pětašedesátiletý portugalský kouč Íránu.

Nejvíc se divil, že sudí nevyloučil Ronalda. „Loket v pravidlech znamená červenou kartu. Nikde se nepíše, zda je to Ronaldo, Messi nebo někdo jiný. Jaký je rozdíl, jestli udělá loket Ronaldo a Rámín Rezajíán? Ano, je to loket, ale je to Ronaldo. Buď opatrný, takže žlutá. Nevím, jestli to takhle zaznělo, ale my to musíme vědět,“ uvedl Queiroz.

Štve ho, že není jasné, jak konzultace sudích přesně vypadají. „Dřív jsme věděli, kdo je zodpovědný za verdikty - rozhodčí. Teď nevíme, jestli je to rozhodčí nebo chlapi nahoře. Rozhodčí si myjí ruce jako Pilát. Tahle hra je pro lidi, ne pro pár chlapů za scénou,“ řekl Queiroz.

„Pokud máte video, není prostor pro lidské chyby. Pan Infantino a lidi kolem musí říct: Promiňte, video nefunguje dobře, takže ho zastavíme. A nebo musí být komunikace jasná. Jako v ragby, kdy každý slyší, co se děje,“ dodal bývalý kouč Realu Madrid, či reprezentací JAR a Portugalska.

Nechápe, proč by měl videorozhodčí hlavního sudího upozorňovat jen při zcela zjevných přehmatech. „Vím, že video je pro dobro fotbalu. Ale nemůže to fungovat tak, že když je jasná penalta, tak tedy použijeme video. Co je jasná penalta? Co je jasný loket? Buď to je, nebo není,“ pokračoval.

Sám je roky zastáncem videa. „V Brazílii nám nepískli penaltu proti Argentině. Akceptoval jsem to, lidé chybují. Před těmito třemi zápasy jsem jel do Ruska s velkými nadějemi. Dvacet let života bojuji za zavedení videa. A odjíždím frustrovaný, protože lidé to mohou dělat dobře a neděje se to. Po 37 letech trenérské kariéry mám srdce plné smutku. Máte nejnovější technologii, hodiny tréninku s ní, tisíce dolarů, pět lidí, co sedí nahoře a nevidí loket? Jen žlutá? Dejte mi pokoj,“ dodal.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1