Trump a sport. Bude olympiáda v Los Angeles?

Info.cz

10. 11. 2016 • 14:46

Vítězství Donalda Trumpa může podle komentátorů BBC zhoršit šance na pořádání olympijských her v roce 2024na americké půdě. Kroky nového prezidenta a jeho týmu bude zřejmě s napětím sledovat i FIFA i představitelé nejoblíbenějších amerických sportů. 

Asociace basketbalu, baseballu a amerického fotbalu se dlouhodobě snaží expandovat mimo Spojené státy, Trumpovo tažení za zavedení dovozních cel by ale jejich záměr mohlo zkomplikovat.

Olympijské hry v Los Angeles

Starosta Los Angeles Eric Garcetti, demokratický stoupenec Hillary Clintonové, už během letošních her v Riu de Janeiro prohlásil, že se ho členové Mezinárodního olympijského výboru znepokojeně ptají, co bude s kandidaturou města v případě Trumpova vítězství.

Trumpovy představy o restrikcích pro přistěhovalce a deportacích ilegálních migrantů se totiž s postojem MOV, který na hrách v Riu umožnil start týmu složenému z uprchlíků, výrazně rozcházejí . Jeho předseda Thomas Bach varoval před „světem sobeckosti, v němž se jistí lidé cítí být nadřazeni jiným". Podle BBC tak Trumpovo zvolení zvyšuje šance Paříže, která je považována za největšího soupeře Los Angeles.

Mistrovství světa ve fotbale

Spojené státy se také chtějí ucházet o pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v roce 2026. Federace FIFA je vzhledem k rozšířenému počtu týmů nakloněna myšlence společné kandidatury více zemí a američtí funkcionáři hovoří o spolupořadatelství s Mexikem. Zeď, kterou chce Trump stavět na hranici s jižním sousedem, však těmto plánům příliš nepřeje.

Korupční aféra ve FIFA

Výrazný obrat může nastat ve vyšetřování korupční aféry ve FIFA, které po loňském ostrém startu amerických vyšetřovatelů uvázlo na mrtvém bodě. Hned po Trumpově zvolení se objevily spekulace, že by se ministrem spravedlnosti mohl stát bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani, který proslul nekompromisním bojem se zločinností a pro něhož by fotbalová korupce mohla být velkou výzvou.

Trumpův vztah ke sportu

Trumpův vztah ke sportu je pro analytiky velkou neznámou. Budoucí prezident vlastní několik golfových hřišť v USA, ve Skotsku i v Dubaji, občas na sociálních sítích napíše něco o americkém fotbale, jehož velká hvězda Tom Brady patří mezi Trumpovy nejbližší přátele.

Možná s ním probírá i možnosti exportu amerického fotbalu, o nějž NFL usiluje podobně jako basketbalová NBA nebo baseballová MLB. V minulých letech se některé zápasy těchto soutěží hrály například v Londýně, Barceloně, Mexiku, Šanghaji nebo Berlíně. Otázkou je, jak budou jiné země vstřícné pořádat tyto zápasy v případě, že Trump splní svůj slib zavést dovozní cla.

SDÍLET