Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump a sport. Bude olympiáda v Los Angeles?

Trump a sport. Bude olympiáda v Los Angeles?
 

Vítězství Donalda Trumpa může podle komentátorů BBC zhoršit šance na pořádání olympijských her v roce 2024na americké půdě. Kroky nového prezidenta a jeho týmu bude zřejmě s napětím sledovat i FIFA i představitelé nejoblíbenějších amerických sportů. 

Asociace basketbalu, baseballu a amerického fotbalu se dlouhodobě snaží expandovat mimo Spojené státy, Trumpovo tažení za zavedení dovozních cel by ale jejich záměr mohlo zkomplikovat.

Olympijské hry v Los Angeles

Starosta Los Angeles Eric Garcetti, demokratický stoupenec Hillary Clintonové, už během letošních her v Riu de Janeiro prohlásil, že se ho členové Mezinárodního olympijského výboru znepokojeně ptají, co bude s kandidaturou města v případě Trumpova vítězství.

Trumpovy představy o restrikcích pro přistěhovalce a deportacích ilegálních migrantů se totiž s postojem MOV, který na hrách v Riu umožnil start týmu složenému z uprchlíků, výrazně rozcházejí . Jeho předseda Thomas Bach varoval před „světem sobeckosti, v němž se jistí lidé cítí být nadřazeni jiným". Podle BBC tak Trumpovo zvolení zvyšuje šance Paříže, která je považována za největšího soupeře Los Angeles.

Mistrovství světa ve fotbale

Spojené státy se také chtějí ucházet o pořadatelství mistrovství světa ve fotbale v roce 2026. Federace FIFA je vzhledem k rozšířenému počtu týmů nakloněna myšlence společné kandidatury více zemí a američtí funkcionáři hovoří o spolupořadatelství s Mexikem. Zeď, kterou chce Trump stavět na hranici s jižním sousedem, však těmto plánům příliš nepřeje.

Korupční aféra ve FIFA

Výrazný obrat může nastat ve vyšetřování korupční aféry ve FIFA, které po loňském ostrém startu amerických vyšetřovatelů uvázlo na mrtvém bodě. Hned po Trumpově zvolení se objevily spekulace, že by se ministrem spravedlnosti mohl stát bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani, který proslul nekompromisním bojem se zločinností a pro něhož by fotbalová korupce mohla být velkou výzvou.

Trumpův vztah ke sportu

Trumpův vztah ke sportu je pro analytiky velkou neznámou. Budoucí prezident vlastní několik golfových hřišť v USA, ve Skotsku i v Dubaji, občas na sociálních sítích napíše něco o americkém fotbale, jehož velká hvězda Tom Brady patří mezi Trumpovy nejbližší přátele.

Možná s ním probírá i možnosti exportu amerického fotbalu, o nějž NFL usiluje podobně jako basketbalová NBA nebo baseballová MLB. V minulých letech se některé zápasy těchto soutěží hrály například v Londýně, Barceloně, Mexiku, Šanghaji nebo Berlíně. Otázkou je, jak budou jiné země vstřícné pořádat tyto zápasy v případě, že Trump splní svůj slib zavést dovozní cla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1