Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Účet za záchranu Slavie. Tvrdíkovy Číňany už přišla na stovky milionů

Účet za záchranu Slavie. Tvrdíkovy Číňany už přišla na stovky milionů

Záchrana nejstaršího tuzemského fotbalového klubu Slavia Praha není levná záležitost. Na zaplacení dluhů, kvůli kterým se sešívaní ocitli loni i v insolvenčním řízení, poskytl od loňského září nový většinový majitel, čínská CEFC, kolem 200 milionů korun. 

Fotbalová Slavia loni získala úvěr 189 milionů korun od nového většinového majitele, čínské společnosti CEFC. Peníze z úvěru šly na dluhy a pohledávky s cílem ukončit tehdejší insolvenci a odvrátit hrozící krach klubu. Za samotný tehdy třípětinový podíl v zadluženém klubu bojujícího s insolvenčním řízením přitom Číňané dali podle výroční zprávy pouhých 27 milionů korun, tedy sedmkrát méně.

"Myslím, že i veřejnost mohla zaznamenat, že mimořádně nízká kupní cena nejstaršího českého fotbalového klubu byla nastavena s ohledem na probíhající insolvenční řízení se společností SK Slavia Praha a celkové zadlužení ve stovkách milion korun," řekl deníku E15 místopředseda představenstva CEFC a zároveň šéf představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.

"CEFC v první etapě poskytla klubu na jeho záchranu prostředky formou půjček. Ve druhé etapě dojde k jejich kapitalizaci a oddlužení klubu cestou navýšení základního jmění," podotkl. I kvůli investici do Slavie tak loni CEFC v Česku skončila podle výroční zprávy ve ztrátě 120 milionů korun při téměř nulových tržbách. Samotná fotbalová Slavia se k použití peněz z úvěru na dotaz E15 nevyjádřila.

Více se dočtete na webu E15.cz. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1