Články odjinud

Ukrajinští poslanci zvažují zákaz přenosů z fotbalového MS, chtějí zabránit „popularizaci země-agresora“

Ukrajinští poslanci zvažují zákaz přenosů z fotbalového MS, chtějí zabránit „popularizaci země-agresora“

V ukrajinském parlamentu se objevil návrh zakázat ukrajinským televizím vysílat přenosy z mistrovství světa ve fotbalu, které zakrátko začne v Rusku. Návrh podpořil parlamentní výbor pro svobodu slova, uvedl dnes list Ukrajinska pravda. Zákaz má podle autorů návrhu zabránit „popularizaci země-agresora“.

Kyjev obviňuje Rusko z "dočasné okupace" Krymu i části východoukrajinského Donbasu, ovládnutého proruskými separatisty v krvavém konfliktu, který si od jara 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých. Moskva obvinění z vojenské podpory separatistů odmítá.

Šampionát začne 14. června. Přestože úřady opakovaně varovaly Ukrajince, že cestovat do Ruska může být nebezpečné, vstupenky na utkání si zakoupilo na 5000 fanoušků. Prezident Petro Porošenko nakonec prohlásil, že ukrajinští fanoušci si mají sami rozhodnout, zda pojedou na mistrovství do země, která podniká agresi proti Ukrajině.

Přenosy z šampionátu v Rusku odmítla zakoupit veřejnoprávní televize, všechny zápasy mají ale vysílat televize Inter a NTN, připomněla ruská agentura Interfax.