Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uvadající Djokovič? Víc medituje, než trénuje, říká jeho bývalý kouč

Uvadající Djokovič? Víc medituje, než trénuje, říká jeho bývalý kouč

Léta seděl na kapitánské židli srbského daviscupového výběru, se kterým v roce 2010 salátovou mísu také vyhrál. Bogdan Obradovič byl k téhle funkci plně kvalifikovaný coby juniorský kouč největší hvězdy země Novaka Djokoviče. Svého svěřence vždy do krve bránil, vzpomeňme jen na jeho ostrý verbální výpad vůči Radku Štěpánkovi při daviscupovém finále 2013, když se podivil nad tím, že Djokovič zůstal při čtyřhře jen sedět na lavičce. Tentokrát však sám Obradovič, již své funkce zbavený, bije na poplach. Má strach o Djokovičovu kariéru, která uvadá.

Podle Obradoviče je šampion dvanácti grandslamů stále hubenější a nemá kde brát síly v dlouhých výměnách, jeho parádní disciplíně. „Loni celé týdny netrénoval a to není dobře. Dostal se do bodu, kdy přípravě dával méně a méně, pak začal držet zvláštní diety, víc času meditoval, než aby tloukl do míčku. Přišel o svou zaběhlou rutinu. Když v tenise změníte značku rakety, změní se vaše hra. Představte si, co se asi stane, když naprosto změníte mentalitu,“ tvrdí Obradovič.Djokovič v únoru prohlásil, že nic na světě pro něj není důležitější než rodina. „Roger Federer má čtyři děti, ale stále hraje na nejvyšší úrovni. Rodina je důležitá, ale musíte najít rovnováhu. To teď Novak nezvládá, jakoby se ztratil v lese,“ kroutí hlavou Obradovič, jenž nepoznává svého bývalého svěřence ani na kurtu.

Celý článek si můžete přečíst na webu iSport.cz. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1