Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V čem chytají extraligoví gólmani? Tragédie hokejisty i přítelkyně. A dost tajemna

V čem chytají extraligoví gólmani? Tragédie hokejisty i přítelkyně. A dost tajemna

Když už mi nejde zastavovat puky, můžu alespoň dobře vypadat. To je jistota. Airbrush, nanášení barvy stříkací pistolí na různé povrchy, zažívá v hokejové extralize boom. Je to hodně trendy záležitost, jen olomoucký fantom Branislav Konrád odchytal minulý ročník ve sněhobílé masce, ostatním strážcům brankoviště zdobily hlavu rozličné motivy. Podívejte se, k jakým malůvkám se vybraní gólmani uchýlili pro tuto sezonu. V odehraných dvou kolech bylo na co koukat!

Zlínský Libor Kašík má na masce podobizny zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati a obránce Luďka Čajky, který v roce 1990 zemřel na následky zranění ze zápasu. „Tomáš Baťa i Luděk Čajka jsou ve Zlíně ikony. I lidem se to líbí. Jinak mi na masce zůstaly věci, které tam mám pokaždé. Pokora, česká vlajka, přezdívka, logo klubu,“ prozradil Kašík.

Nová posila Plzně Miroslav Svoboda se drží delší dobu motivu slavné Sochy Svobody. „Je to kvůli jménu. Mám to tam už šest let. První sezona, co jsem to měl, se mi podařila, tak už jsem si to tam nechal,“ uvedl. „Myslím si, že to na té masce dobře sedí. Mám ji v podstatě každou sezonu úplně stejnou. Jenom v Havířově jsem to trochu pozměnil a to působení nebylo moc slavné, tak jsem se k tomu vrátil. Mám tam vždycky znak klubu, českou vlajku a dvě ryby vepředu. Podle svého znamení. Jinak měním jen trochu barvy podle klubu,“ doplnil Svoboda.

Sedmnáctiletý Jakub Škarek si nechal vyobrazit fotografie svých předchůdců v brance Dukly - Miloše Podhorského, Jiřího Králíka a Lukáše Sáblíka. „Loni jsem byl v kabině s Lukášem Sáblíkem, který mi hodně pomáhal. Říkal jsem si, že dát tam jenom jeho by bylo divné,“ uvedl jihlavský talent. Nechal si proto poradit, které dvě legendy vybrat. „Zvolili jsme pana Králíka a prvního historického gólmana Dukly pana Podhorského. Vzdávám jim hold, protože toho pro Duklu hokejově i lidsky udělali hodně,“ vysvětlil.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1