Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V nominaci hokejové reprezentace na MS jsou i Plekanec a Hyka

V nominaci hokejové reprezentace na MS jsou i Plekanec a Hyka

V kádru hokejové reprezentace pro květnové mistrovství světa v Dánsku jsou i útočníci Tomáš Plekanec z Toronta a Tomáš Hyka z farmy Vegas. Mezi 26 hráči stále ještě širší nominace je sedm hokejistů ze zámoří. Vedle Plekance a Hyky jsou jimi brankář David Rittich z Calgary, obránce Radko Gudas z Philadelphie, v útoku Radek Faksa z Dallasu, Dmitrij Jaškin ze St. Louis a Filip Chytil z New York Rangers.

Překvapením v nominaci je gólman Dominik Hrachovina z Tappary Tampere, který bude jistit jako trojka Pavla Francouze a Ritticha. V týmu tak nahradí Dominika Furcha. Třiadvacetiletý Hrachovina je jediným hráčem ve výběru bez reprezentačního startu.

Z mladších hráčů dostanou šanci Chytil, Martin Kaut z Pardubic a Martin Nečas z Brna. Vyřazeni byli například junior Filip Zadina, Filip Chlapík z Ottawy nebo Martin Frk z Detroitu, který v sezoně sehrál za Red Wings 68 zápasů a připsal si 25 bodů a 11 branek.

"Bylo to samozřejmě těžké, protože přijede kluk, který letos prorazil do NHL. Ale ten výkon nás nijak nepřesvědčil a chtěli jsme být spravedliví," řekl trenér Josef Jandač k vyřazení čtyřiadvacetiletého Frka.

U Zadiny, který by měl patřit mezi hvězdy letošního draftu NHL, bylo podle Jandače znát, že hrál celou sezonu v juniorské soutěži QMJHL. "Je to hráč, který určitě v budoucnu potáhne český nároďák. Přeci jen hrál celý rok juniorský hokej a někdy to bylo znát. Dali jsme mu aspoň šanci a prostor. Viděl, o čem to je, a třeba další roky už bude mít zelenou," podotkl Jandač.

Chlapík sehrál v premiérové sezoně v NHL 20 utkání, ale na šampionát se nepodívá. "Dali jsme mu taky šanci a prostor, ale na mistrovství to nebylo. Byli tam další hráči, třeba Kaut nás přesvědčil víc," uvedl Jandač.

Chytil, který má na kontě za Rangers devět utkání v NHL, si naopak místo v kádru vybojoval. "Střídal lepší momenty s horšími, ale věříme v to, že jeho univerzálnost nebo schopnost přejít jeden na jednoho by nám mohla taky nabídnout něco navíc," dodal Jandač.

Devatenáctiletý Nečas, který na stratu sezony sehrál jeden duel v NHL za Carolinu a patřil po návratu k oporám mistrovské Komety Brno, po nemoci sehrál při debutu dva duely na Švédských hrách. "Nečas byl už diskutovaná otázka ohledně olympiády, teď jsme ho pozvali. Bohužel onemocněl, ale věříme, že do týmu zapadne," podotkl Jandač.

Zranění vyřadila ze hry o MS například obránce Jakuba Krejčíka, Ondřeje Vitáska nebo Vojtěcha Mozíka. Až dnes byla oznámena účast Plekance, který zvažoval po loňském MS konec v reprezentaci. "Moc si vážím toho, že nás Tomáš Plekanec doplní. Byli jsme v jednání až do poslední chvíle a dneska nám dal jasně vědět, že pojede na mistrovství světa," uvedl generální manažer Jiří Fischer na večerní tiskové konferenci.

"Udělal mi radost. Hodně jsme tým omladili a potřebujeme nějakého zkušeného matadora, který dokáže ty mladé vést a zklidnit. Měli jsme problémy na pozicích centrů, mohlo by se nedejbože ještě něco stát. Tomáš má velké zkušenosti a měl výborné play off," doplnil Jandač.

Pětatřicetiletý Plekanec, který se připojí k týmu ve středu a čeká ho již jedenáctý šampionát, však nebude kapitánem. "Céčko" bude mít na dresu Roman Červenka.

Účastníka loňského šampionátu Hyku uvolnilo Vegas po vyřazení farmářského celku Chicago Wolves v AHL, přestože nováček NHL hraje druhé kolo play off. "Poté, co skončil, tak jsem se s ním spojil a on projevil zájem. Zavolal jsem generálnímu manažerovi (Vegas) Georgi McPheeovi a on jej uvolnil. Samozřejmě, že jsme rádi," prohlásil Fischer.

Podobně nyní vedení reprezentace jedná ještě o startu Radima Šimka, který působil na farmě San Jose Sharks v celku San Jose Barracuda a pro nějž také play off nižší AHL skončilo. "Teď jej čeká výstupní zdravotní prohlídka a pohovory, po kterých budeme vědět více," řekl Fischer na adresu obránce, který v sezoně ani jednou v NHL nehrál.

Čeští hokejisté dostali po dnešním návratu ze Švédských her volno, opět se sejdou ve středu v Praze a o den později odletí do Dánska. V Kodani se v základní skupině A postupně utkají se Slovenskem, Švédskem, Švýcarskem, Ruskem, Běloruskem, Francií a Rakouskem. První zápas je čeká v sobotu od 20:15.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744