V Praze hrají světové házenkářské legendy. Někteří jsou stejně populární jako Jágr | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Praze hrají světové házenkářské legendy. Někteří jsou stejně populární jako Jágr

V Praze hrají světové házenkářské legendy. Někteří jsou stejně populární jako Jágr

Magické sedmičky připomene sešlost házenkářských velikánů na štvanickém centrkurtu. V Praze se ve středu v rámci exhibice Hvězdy pro legendy představí bývalý nejlepší házenkář světa Filip Jícha a spolu s ním například Francouzi Daniel Narcisse, Thierry Omeyer nebo Srb Momir Ilič.Akce připomínající největší úspěchy české házené odstartovala už v pondělí. Vyvrcholí ve středu od 16:00 ženským a od 18:15 mužským zápasem mezi výběry světa a týmem složeným z českých a slovenských hráčů a hráček.

Před hlavními exhibicemi se odehraje od 14:00 utkání osobností, v němž se představí herci Ladislav Hampl a Jakub Kohák, basketbalista Jiří Welsch či bývalí fotbaloví reprezentanti Vladimír Šmicer, Ladislav Vízek a Patrik Berger.

Vedle Jíchy, vládce světové házené roku 2010, se z nejlepších hráčů roku představí ještě třeba Francouzi Jackson Richardson a Bertrand Gille, Němci Daniel Stephan a Henning Fritz, Polák Slawomir Szmal a Maďar László Nagy.

Když se Filip Jícha se rozhlédl po hotelové terase a vedle sebe viděl jednoho velikána házené vedle druhého. Po právu se dmul pýchou, že současné ikony tohoto sportu přijely do Prahy na oslavy úspěchů české házené.

„Jsem pyšný, že jsou tady házenkářské kapacity - olympijští vítězové i mistři světa. Prostě nejlepší hráči světa. Sešlost ukazuje, jaký sport házená je, že i ve shonu mají čas si vzít dva dny a přijet,“ řekl Jícha před exhibicí Hvězdy pro legendy. „Jsme házenkářská rodina, která nás pojí. Přátelství bylo magnetem, že se to podařilo,“ dodal Jícha.

Nejlepší házenkář světa z roku 2010 Jícha se představí v barvách výběru českých a slovenských hráčů, ale hrát bude i v dresu světových es. „Vyšel jsem z české házené, jsem trochu součástí její historie, ale velký házenkářský život mě pojí se zahraničími spoluhráči. Díky nim jsem mohl dosáhnout úspěchů,“ vysvětlil.

Se spoustou hvězd hrál deset let v Kielu a nyní v Barceloně, kde má smlouvu ještě na dva roky. Proto pomáhal zahraniční hráče do české metropole dostat. „Třeba Narcisse je velmi dobrý kamarád, ale dovolat se mu nebo napsat není jednoduchý. Ale byla to příjemná práce,“ usmál se Jícha a dodal: „Jak jsem s nimi hodně hrál, poznali, jaký jsem člověk, tak mě nenechali dlouho čekat.“

Exhibice se uskuteční pod širým nebem. Pro házenkáře, zvyklé na halové prostředí, to bude hodně netradiční. „Nepamatuju si, kdy naposledy jsem hrál venku, to bych musel pátrat dlouho. Samozřejmě jako dítě a jako šestnáctiletý za Starý Plzenec na betonu venku. To byly strašidelné zápasy,“ vzpomínal pětatřicetiletý Jícha.

Diváci se podle něj můžou těšit na uvolněnou házenou, ale i nacvičené a sehrané akce. „I trenéři jsou takové kapacity, že dají dohromady hráče, co spolu hráli, aby měla házená strukturu, jako špičková házená má,“ konstatoval Jícha.

Doufal, že fanoušci vytvoří důstojnou diváckou kulisu. Hráči jsou na velké návštěvy a bouřlivé prostředí zvyklí. „A zaslouží si to. Francouzi u nich plní roli podobné Jágrovi u nás. Z toho vyplývá, co tu je za obličeje a sportovce. Myslím, že kdo se zajímá o házenou, měl by se podívat, protože to bude show,“ řekl.

Pro hráče vymysleli s organizátory projížďku po Vltavě. „Ukážeme jim kus historické Prahy,“ řekl Jícha. Plánoval, že spolu všichni ochutnají i vyhlášené české pivo. „Budou postaveni před fakt, že v Česku se bude pít pivo. Nebude se pít limonáda, cola nebo ředěný, bude se pít pivo, jak ho máme rádi. Na to se moc těším.“

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.