Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka o olympijskou vítězku Ledeckou, která nemluví s novináři. No a co má být? Komentář Viliama Bucherta

Válka o olympijskou vítězku Ledeckou, která nemluví s novináři. No a co má být? Komentář Viliama Bucherta

Na hvězdu nám nesahejte! Říkají jedni. Hvězda má dodržovat to samé, co ostatní. Oponují druzí. Tak vypadá válka o senzační olympijskou vítězku Ester Ledeckou, která se na olympiádě v Jižní Koreji většinou izoluje od novinářů. S těmi mluví jen málo. Protože jsem na olympiádě od samotného začátku, nemyslím si, že je to ale tak horké, jak se to před námi vaří. On je to totiž více problém samotných médií, než Ester Ledecké.

Že Ledecká bude na olympiádě mluvit s novináři jen někdy, bylo v podstatě jasné už od jejího odletu z Prahy. Jak říká její otec, zpěvák a skladatel Janek Ledecký, byla kolem ní vybudována zeď a zeď pořád pevně stojí. Nic na tom nezměnil ani její nečekaný zisk zlaté medaile. Je to určitá taktika i strategie, jak se ona sama a její tým mohou soustředit především na trénink, který by měl přinést vytoužené úspěchy. V tomto případě se to podařilo náramně.

Navíc, co je vlastně komu do toho, zda Ester Ledecká s médii komunikuje, či nikoli? Nějaký ten rozhovor by jí jistě přidal další fanoušky, ale pokud ho neudělá, nebude mít příznivců míň. Ostatně máme prezidenta, který nedávno až na dvě výjimky na žádnou předvolební diskusi se svými protikandidáty nepřišel, ale přesto volby vyhrál.

Navíc moje letitá zkušenost z novinářské práce vypovídá o tom, že když nějaká celebrita, politik, umělec, či sportovec (a je jich ve všech oborech dost) s médií nemluví, trápí to daleko více ta média, než dotyčnou osobu. Pro ni to může být dokonce výhodné, protože se stává vzácnější a tím si svoji cenu drží pořád nahoře.

Kolega Miroslav Bureš z Českého rozhlasu v této souvislosti napsal, že „většině (novinářů) může být jedno, jestli s nimi Ester Ledecká mluví nebo jestli je má, nebo nemá v lásce. Jde o fanoušky, sponzory a podporovatele mladé lyžařky, kteří se právě od novinářů o své oblíbenkyni nemají šanci prakticky nic dozvědět… Kdyby se choval každý jako Ester Ledecká, tak by fanoušek, divák, posluchač nebo čtenář ze sportovních akcí prakticky nic neměl.“ Tolik Bureš, který za to schytal hodně nadávek, což je typické pro naše těkavé prostředí. Vyslovíte slušně regulérní názor a sociální sítě vás hned chtějí sežrat. Ale kolega Bureš má jen část pravdy (vidíte, hned přichází jiný názor).

Pokud se někdo rozhodne, že bude jako Ester Ledecká a její tým tímto způsobem přistupovat k médiím, jistě důkladně zvážil, zda tím neohrozí svůj marketingový potenciál, který je dnes ve vrcholovém sportu tak nesmírně důležitý, protože přináší peníze na život i další trénink. Zda se to týmu Ledecké nakonec vyplatí, to jen uvidíme. Třeba ano, třeba ne. Jenže nutit někoho, aby s vámi mluvit, když z nějakého důvodu nechce, je zcela absurdní.

Přístup Ledecké a jejího týmu je samozřejmě zvláštní, ne, že ne. Sjezdové lyžování je totiž v části bohatého západního světa bráno jako Formule 1 mezi auty a společně se snowboardingem je ze zimních sportů (hokej dejme mimo) nejlépe prodejné v reklamě. Z tohoto pohledu se té zdi nelze než divit.

To je tak ale všechno, co se s tím dá dělat. Ester Ledecká je zajímavá především tím, že je skvělá sportovkyně a tomu obětovala všechno. I to, že se neproducíruje tolik před médii.

A poznámka na závěr: Teď to má ještě Ester dobré, protože vyhrála. Má navrch. Kdyby ale neuspěla na olympiádě ani v jedné své disciplíně, to by to schytala ještě víc. A důvodů neúspěchů by přibývalo a přibývalo.

Komentář vyšel na webu Reflex.cz. Další texty autora čtěte zde >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1