Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka o zlatou Ester. Svaz manipuluje a štve proti ní veřejnost, tvrdí Ledecký. Bude závodit za jinou zemi?

Válka o zlatou Ester. Svaz manipuluje a štve proti ní veřejnost, tvrdí Ledecký. Bude závodit za jinou zemi?

Kauza kolem reprezentační smlouvy Ester Ledecké pokračuje dál. Na setkání s novináři, které uspořádala její agentura Sport Invest, vystoupil i Ledecké otec Janek, který připustil, že klidně může závodit i za jinou zemi. „Úplně otevřeně musím říct, že když to jinak nepůjde, tak je to samozřejmé,“ uvedl Ledecký. Podle zástupců agentury nejde ve sporu se svazem o peníze, ale podmínky výběru sponzorů.

Klid na frontě mezi zástupci Ester Ledecké a lyžařským svazem? Ani náhodou. Otec dvojnásobné olympijské šampionky Janek Ledecký obvinil šéfa sportovní organizace Lukáše Sobotku ze lži a vyzval ho k rezignaci. „Jestli to je frajer, tak potom, co provedl, rezignuje, protože tohle se nedělá,“ hřímá tatínek závodnice.Janek Ledecký se ostře vložil do sporu o podpis reprezentační smlouvy jeho dcery Ester s lyžařským svazem, kterému vyčítá vyhrožování mimo jiné tím, že nebude přihlašována k závodům. Jeho dcera zatím podle něj pokračuje v soustředění v chilském středisku La Parva.

Co vyčítáváte Lukáši Sobotkovi?
„Pan Sobotka naprosto otevřeně do médií lhal o té nejzásadnější záležitosti, o které se tady bavíme, o tom, jestli bude svaz Ester přihlašovat k závodům, nebo ne. Jednání bude hodně složité po včerejším vyjádření výkonného výboru, kde se snažili populisticky manipulovat s čísly, asi aby veřejnost popudili proti Ester: Přijde mi to tak nesolidní, že něco takového jsem ve sportu ještě nezaznamenal.“

Sobotka se v úterý ohradil proti nařčení o vydírání Ester Ledecké. Její agentura Sport Invest ale zveřejnila srpnovou žádost k podpisu smlouvy, kde svaz skutečně hrozí, že pokud Ester smlouvu nepodepíše, bude ze strany svazu zastaveno veškeré financování, a nebude přihlašována na závody...
„Opravdu mě vytočilo, že došlo na pohrůžky, které zaznívaly celou etapu našeho zákopového boje se svazem lyžařů. Pořád mají vztyčený prst: Támhle tě necháme závodit, támhle ne, támhle tě pustíme, támhle nepojdeš. Po tom úžasném úspěchu mě dostalo na kolen prohlášení svazu, že ji nepřihlásí na závody. A že partnerům doporučí, aby s Ester přerušili smlouvu. Považuju to za bizarní a nehoráznou záležitost.“Co znamená vaše tvrzení o zákopové válce?
„Když jí bylo šest let, od té doby vedeme se svazem lyžařů nepřetržitou válku. Chtěl bych říct, že to nikdy nebylo o výši příspěvku, který nebyl na začátku žádný. Vždycky to bylo proto, že funkcionáři podlehli pocitu, že závodníci a závody jsou tady jenom díky svazu lyžařů. Já bych chtěl říct, že to tak není. Tou pravdou je, že bez členství ve svazu lyžařů si nezazávodíte. Nicméně, kdyby tady nebyl svaz, tak by se závodníkům závodilo úplně senzačně. Akorát funkcionáři svazu by si museli najít nějakou práci. Kdyby tady nebyli závodníci, tak tady není ten svaz.“

Hrozí že fenomenální Ledecká bude závodit za jinou zemi? A jak na ní současná situace dopadá?

Čtěte pokračování článku na iSport.cz >>>

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1