Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka v kotli Sparty. Chuligáni upadli v nemilost, odsuzují je ostatní ultras i fanoušci

Válka v kotli Sparty. Chuligáni upadli v nemilost, odsuzují je ostatní ultras i fanoušci

Nejdříve nadávky za hranou slušnosti, pak ostentativní mlčení. Tak radikální fanoušci fotbalové Sparty protestují v posledních zápasech proti vedení klubu. Jenomže po posledním mači Letenských, v němž po nejlepším výkonu zatím rozpačité sezony, porazili Teplice 3:0, se radikální část kotle podle všeho dostává do čím dál větší izolace. Nejprve se proti chuligánům vymezil v přímočarém prohlášení majitel Daniel Křetínský. V zápase s Teplicemi pak poloprázdný a mlčící kotel vyzývající k bojkotu „neposlechl“ zbytek stadionu, který oslavil nejvyšší výhru sezony.

 

 

 

Vyvěšený transparent „Arrivederci, Stramaccioni“ navíc odstartoval na sparťanských fórech bouřlivou diskuzi o tom, zda už kotel nezašel ve svých výzvách až příliš daleko. Několik desítek členů kotle sledovalo utkání ve spodní části a bez emocí či fandění.

Velká část fanoušků, která běžně podporuje tým z kotle, ovšem s protestem nesouhlasila a pro utkání se Severočechy se přesunula do jiných částí stadionu, odkud svůj tým podporovala.

„Na tomhle rozbroji vedení kotle a ostatních fanoušků je nejsměšnější, jak se část ultras diví, že jdou ostatní fanoušci Sparty proti nim. Vzhledem k tomu, jaké ko***iny v poslední době předvádí, tak hodně lidí logicky dává od kotle ruce pryč. Oni nedokážou pochopit, že nesouhlasit s vedením Sparty a chovat se jako dement, jsou dvě rozdílné věci,“ napsal na diskuzním fóru SpartaForever uživatel Sylk02.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1