Vdova po Ivanu Hlinkovi vhazovala buly s Gretzkym. Dvě legendy mají jména v názvu turnaje | info.cz

Články odjinud

Vdova po Ivanu Hlinkovi vhazovala buly s Gretzkym. Dvě legendy mají jména v názvu turnaje

Česká noc v NHL nebyla jen ve znamení řádících Davidů Krejčího a Pastrňáka v Bostonu. Velké pocty se dostalo i Liběně Hlinkové, vdově po Ivanu Hlinkovi. Ta po boku nejlepšího hokejisty všech dob Wayna Gretzkyho provedla slavnostní vhazování před zápasem Edmontonu s Nashvillem (2:4). Ptáte se proč? Právě v hlavním městě provincie Alberta se totiž letos odehraje turnaj hokejistů do 18 let známý jako Memoriál Ivana Hlinky. Pro větší podchycení zámořskými fanoušky nově nese název Hlinka Gretzky Cup.

Neoficiální mistrovství světa do 18 let. Tak se směle může klání náctiletých nadějí nazývat. Turnaj odstartoval na začátku 90. let v Japonsku, jeden ročník se dokonce odehrál v Mexiku. Od roku 1997 jej pak pravidelně hostila Česká republika a Slovensko. Nehrálo se v úplně tradičních hokejových baštách (Břeclav, Hodonín, Piešťany), vždy se ale turnaj těšil výborné divácké kulise.Jméno Ivana Hlinky nesl turnaj od roku 2007. Letos v lednu se to změnilo. Kvůli rostoucí tradici a zájmu se Kanadský hokejový svaz postaral, aby se obrok hrál právě v kolébce hokeje. Své jméno turnaji propůjčil i Wayne Gretzky.

„Je skvělé, že Wayne tomu dal své jméno s Ivanem Hlinkou. Nebyli jsme si jisti, jak to udělat,“ zmínil obtížnosti při změně turnajového jména Bob Nicholson, výkonný ředitel společnosti OEG, která vlastní Edmonton Oilers.

Pokračování článku a videa na iSport.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie