Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Vítkovicích tekla krev. Záchranáři museli ošetřit ošklivě zraněnou divačku i gólmana

Ve Vítkovicích tekla krev. Záchranáři museli ošetřit ošklivě zraněnou divačku i gólmana

Ke dvěma krvavým zraněním museli bleskově vybíhat záchranáři v utkání 7. kola Tipsport extraligy mezi Vítkovicemi a Mladou Boleslaví (3:2 po nájezdech). Ve druhé třetině ošetřovali jednu z divaček, v závěru museli zastavovat crčící krev v obličeji i u náhradního boleslavského brankáře Jana Růžičky. Oba dostali pukem. Oba jsou naštěstí po nepříjemném zážitku v pořádku.


„Že pukem dostane divák, který na to není trénovaný, tomu rozumím, ale gólman by to měl chytat,“ komentoval s nadsázkou rány pukem boleslavský asistent trenéra Viktor Ujčík. „I když, Růža to vlastně chytil, jenom neměl helmu... Neuhnul.“První krvavé zranění v obličeji přišlo ve 33. minutě. Ostravané hráli oslabení a obránce Ivan Baranka v nouzi vyhodil puk přes hrazení. Dostal za to dvě minuty, Boleslavští měli 68 vteřin výhodu proti třem. Větší drama se ovšem v tu chvíli odehrávalo v ochozech.

720p 360p
Vítkovice - Mladá Boleslav: Divačka zkolabovala v hledišti! Zasáhnout museli záchranáři


Barankovo vyhození totiž trefilo jednu z divaček. Přes šířku hřiště se k ní okamžitě přesunovala trojice záchranářů. Po chvíli ji odváděli na ošetřovnu, ránu bylo třeba zašít. Divákům se hrubě nelíbilo, že sudí Roman Mrkva a Zbyněk Kubičík nechali ve hře pokračovat ještě v momentu, kdy záchranáři v ochozech zraněnou dívku ošetřovali. Naštěstí byla v pořádku, ránu bylo třeba jen zašít.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1