Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedení českého fotbalu narazilo do zdi. Nového šéfa asociace se nepodařilo zvolit ani napotřetí

Vedení českého fotbalu narazilo do zdi. Nového šéfa asociace se nepodařilo zvolit ani napotřetí

Patem skončila dnešní volba nového šéfa fotbalové asociace. Martin Malík ani Petr Fousek nezískali ve třetím kole potřebný počet hlasů. Opakoval se tak znovu stejný scénář a nic na tom nezměnila ani předcházející schůzka obou komor s Ligovou fotbalovou asociací, která řídí profesionální soutěže, kde se mělo dojednat odstoupení jednoho z kandidátů. 

Valná hromada se ještě letos sejde mimořádně znovu a pokusí se předsedu zvolit. Po dnešním schválení úpravy stanov prodloužili delegáti mandát nynějšímu výkonnému výboru. Předsedou by tak dál mohl zůstat Miroslav Pelta, přestože je ve vazbě a spolu s FAČR čelí obvinění z ovlivňování dotací z ministerstva školství.

Ve třetím kole se opakovala situace z prvních dvou. Dosavadní šéf marketingové firmy STES Malík opět vládl Čechám, bývalý generální sekretář FAČR Fousek zase moravské komoře.

Ve třetím kole potřeboval kandidát ke zvolení vyšší součet hlasů z obou komor dohromady, avšak pouze pokud by měl v každé z komor alespoň 35 procent. To se Malíkovi ani Fouskovi nepovedlo získat.

Dosavadní šéf marketingové firmy STES Malík opět vládl Čechám, kde získal 106 ze 126 hlasů a na Moravě pak 18 z 69 hlasů. Bývalý generální sekretář FAČR Fousek zase triumfoval s 51 hlasy v moravské komoře a v české ho pak zvolilo 20 delegátů. Třetího kandidáta šéfa firmy Ondrášovka Libora Dubu volili jen tři delegáti z Čech a vypadl hned v prvním kole.

Moravští delegáti byli ochotni podpořit Malíka výměnou za to, že se z výkonného výboru stáhne kontroverzní místopředseda Berbr, proti němuž ostře vystupuje hlavně slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík. "Morava navrhla podporu Malíka za nekandidaturu Berbra. Čeští vyjednávači odmítli. Můj respekt k moravským delegátům valné hromady FAČR stále roste," uvedl Tvrdík na twitteru.

Slavia podporuje Fouska, Malíka zase podle spekulací médií Sparta s Plzní a přijatelným kandidátem byl údajně i pro Berbra, který má hlavní vliv v české komoře.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1