Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedení Sparty je stejná pocta jako trénování německého nároďáku, ale začínáme od začátku, říká nový kouč Uwe Krupp

Vedení Sparty je stejná pocta jako trénování německého nároďáku, ale začínáme od začátku, říká nový kouč Uwe Krupp

Německý hokejový kouč Uwe Krupp dnes slavnostně v záři reflektorů podepsal dvouletý kontrakt se Spartou. Ve skutečnosti už ale v posledních dnech, jež uplynuly od dohody obou stran, naplno pracuje pro pražský klub, který touží po návratu na výsluní. Kruppovým asistentem bude Jaroslav Nedvěd.

„Je to vzrušující a já jsem opravdu nadšený, mohu jen zopakovat, že to beru jako poctu a privilegium, že mohu vést slavný klub s tak dlouhou tradicí a historií. Je to skoro taková pocta jako vést německý národní tým. Je to velmi podobné a hodně lidí sleduje, zda odvádíte dobrou práci,“ řekl novinářům dvaapadesátiletý Krupp.

Na tlak, který vyvolávají velká očekávání, je zvyklý. „Na každého trenéra je tlak. Hrál jsem za Kolín nad Rýnem a pak jsem ho i trénoval, naposledy Eisbären Berlín, předtím německá reprezentace... Všude ten tlak byl, je součástí téhle práce,“ podotkl Krupp. „Udělám všechno, abychom uspěli a lidé mohli být na Spartu hrdí. Vím, že poslední sezona nebyla dobrá, tak snad se nám povede lépe,“ přál si Krupp.

Na předchozí adrese v Eisbärenu Berlín došel až do finále, přesto cítil, že už byl čas jít. „Myslím, že každý trenér uzavírá ve svém týmu určitý kruh. Podpisem kontraktu vše začíná a je to jako když ručičky obíhají ciferník. Čas běží. Taková je realita. V Berlíně jsem nedosáhl na titul a já i klub jsme cítili, že je čas na změnu, což je ale naprosto v pořádku. Nový hlas má zase nový dopad na tým,“ konstatoval Krupp.

Nabídek měl více. „Neměl jsem moc času si v klidu sednout a všechno si v klidu probrat. Měl jsem i ten nápad, že bych se vrátil zpátky do Severní Ameriky, ale Petr (Bříza) s Michalem (Brošem) a Jardou (Nedvědem) byli velmi upřímní,“ řekl Krupp.

V těchto dnech už probírají společně složení kádru. „Pomáhají mi právě (sportovní manažer) Michal Broš a Jaroslav Nedvěd. Znají dobře mladé hráče, kterým jsme se hlavně věnovali v těch předchozích dnech, podíváme se také na video, abychom mohli dělat rozhodnutí,“ přiblížil Krupp. Nevyloučil zahraniční posily, ale ne za každou cenu. „Jde o český tým, takže když už přivedeme zahraničního hráče, musíme si být jistí jeho kvalitami.“

Sám také musí udělat zásadní rozhodnutí o obsazení střídačky. „Máme tu Jaroslava Nedvěda a ostatní pozice ještě řešíme. Věřím ale, že dojdeme k dobrému rozhodnutí,“ uvedl Krupp.

Cíl do sezony si dává jako vždy stejný - vyhrát co možná nejvíce zápasů. „Abychom skončili co nejvýše, ale každá soutěž dnešní doby je hodně vyrovnaná; od NHL až po Německo, Švýcarsko nebo Česko, všude máte několik silných týmů,“ podotkl Krupp. „Je to velká výzva, ale zároveň jedna z mnoha, protože ty přichází pořád nějaké. Potřebujeme dobře odstartovat. Jakmile odehrajeme deset dvanáct třináct zápasů a změříme síly se všemi, budeme mít lepší přehled, jak na tom jsme,“ doplnil Krupp.

S německými hráči s českými předky o Spartě nehovořil. „Vše se seběhlo velmi rychle, takže napřímo jsem s nikým na tohle konkrétní téma nehovořil. Letmo jsem byl ale v kontaktu s Pavlem Grossem, který zná Spartu velmi dobře, a říkal mi, že mu mohu zavolat kdykoliv s jakoukoliv otázkou,“ prozradil Krupp.

Českou metropoli zná vítěz Stanley Cupu velmi dobře. "Vím o reputaci Prahy ve světě. Byl jsem tu už před lety na mistrovství světa a od té doby jsem město párkrát znovu navštívil. Zrovna včera jsme byli s dětmi v zoologické zahradě. Jde o nádherné město a já jsem moc šťastný, že jsem tady," pochvaloval si Krupp.

„Jsme si samozřejmě vědomi toho, že nepočítaje slovenské trenéry, čistě zahraniční kouč tu v extralize ještě nebyl. Ale postupně si říkáme, že jsme ten krok vlastně mohli udělat už dřív. A když byla možnost sáhnout po Uwem, nebylo nad čím přemýšlet,“ poznamenal manažer Broš.

Klubovému vedení se líbí skutečnost, že Krupp nezná jednotlivé hráče, nemá je tedy nijak zaškatulkované. „Všichni začínají od začátku a startují ze stejné čáry. A mohou si být jistí, že budou hrát jen podle vlastních výkonů. Máme také informace o tom, že Uwe je tvrdý kouč. Vyžaduje poctivou práci a přístup, takže když se mu třeba něco nelíbí na tréninku, dá to jasně najevo, ale každý by za něho dal ruku do ohně,“ doplnil Broš.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1